Adet Düzensizliğinin Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

23 Temmuz, 20:18
tarihin de güncellendi.
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı
Adet düzensizliğinin tedavisi nasıl olmalıdır?Adet düzensizliği, adet sıklığının 21-35 günlük peryottan farklı olduğu ya da adetlerin yoğun olduğu bir durumdur. Adet düzensizliği hormonal, anatomik yani rahim içi patolojiler nedeni ile olabilir. En önemli hormonal nedenlerin başında polikistik over sendromu gelmektedir. Adetler zaman zaman uzun aralıklarla hatta bazen ilaçsız olmamaktadır. Yine tiroid ve süt hormonu bozuklukları da adetlerde düzensizlik yapabilir. Rahim için polipler ya da myom, hiperplazi gibi problemler de adetlerde bozulmaya yol açabilir. Öncelikle dikkatli bir jinekolojik muayene, ultrasonografi, hormon testi ve gerekirse histeroskopi ile sorunu tespit edip uygun ilaçlarla problemi çözmek ve tedavi etmek mümkündür.

Merhaba, Sizin gibi genç çiftlerde aşılama tedavisi başarısı yüzde 20-25 civarı diyebiliriz. Tüplerin açık olduğu ve de sperm değerlerinin iyi olduğu bu gibi durumlarda 2-3 kez aşılama uygulanabilir. Bol şanslar.

Merhaba

Gecmiş olsun. Adet düzensizliğinin en sık sebebi polikistik over hastalığıdır. Bu hanımlarda kilo verilmesi adetleri düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca hormon tahlillerinizi, eşinizin sperm tahlilini ve rahim filminizi çektirmenizi öneririm. En kısa zamanda gebe kalmanız dileklerimle saglıkla kalın…

Bize Yazın
Sizi Arayalım