Başakşehir Belediyesi Bebek sevincinizi ertelemeyin!

23 Temmuz, 20:19
tarihin de güncellendi.
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

Bebek sevincinizi ertelemeyin!

Kısırlık tedavisi ve tüp bebekte yeni gelişmeler Doç. Dr. Banu Kumbak Aygün’ün katıldığı bir sağlık seminerinde anlatıldı.

Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından ‘Sağlıklı Yaşam Okulu’ programları çerçevesinde düzenlenen seminer Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Medipol Üniversitesi Hastanesi’nden Doç. Dr. Banu Kumbak Aygün, “Kısırlık tedavisi artık belirli standartlara oturmuş durumda. Bir çift evlilik süresi bir yılı doldurmuş ve çocuk istedikleri halde olmuyorsa infertilite (kısırlık) olarak görüyoruz. Toplumda kısırlık oldukça sık görülen bir durum, her 6 çiften birinde bu problemi görüyoruz.”

‘Sigara kullanımı kısırlık tedavisini olumsuz etkiliyor’

İnfertilite’nin sebeplerini de sıralayan Doç. Dr. Banu Kumbak Aygün sözlerini şöyle sürdürdü, “Gebeliğin oluşması için üreme hücrelerinin sağlıklı olması gerekiyor. %40 sadece erkek sebepleri olabiliyor. %30’unda da bayandan kaynaklı sorunlar olabiliyor. Geriye kalan kısımda ise açıklanamayan sebeplerden kaynaklanıyor. Açıklanamayan sebepler ise gerçekten zor olabiliyor. Şu an gelinen noktada %80-90 sorunu ortaya koyabilsek de bilmediğimiz faktörlerde olabiliyor. Bunun anlamı biz hiçbir şey yapamayız, demek değildir. Kısırlık tedavisinin başarılı olmasında yumurta kalitesi ve çiftlerin sigara kullanıp kullanmadığı da çok önemli. Günde 10 defadan fazla sigara kullanıyorsa biz buna ağır içici diyoruz. Kadınlarda miyomlar bebeğin düşesine sebep olabiliyor, miyomun boyutu ve yeri önemli.Tedaviye başlamadan önce guatr, süt hormonu gibi testler yapıyoruz. Kadınlara yumurtlama sorunları olabiliyor, bunların testlerini yapıyoruz. Daha önce gebelik geçirmiş olanlarda da İnfertilite olabiliyor. Yaş ilerlemesi ile doğurganlıkta azalma oluyor. 35 yaştan sonra ivme aşağıya dönüyor.”

 

Aygün seminer sonrasında katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Bize Yazın
Sizi Arayalım