Embriyo Transferi Zor Bir İşlem Midir? Transfer Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Embriyo transferi tüp bebek tedavisinin son aşamasıdır ve iyi bir embryonun rahime transferi başarılı bir sonuç elde etmek için önemlidir. Embriyo transferi yapılırken jinekolojik pozisyonda mesanenin dolu olması yeterlidir, anestezi gerektirmeyen, ağrısız bir işlemdir. Hekimin tekniği, embriyo transferi esnasında embriyoloğun dikkati ve transfer esnasında rahimin görüntülenmesi başarılı bir transfer işlemi için önemli belirleyicilerdir.

Transfer sonrası üç gün ev içi istirahat yeterlidir. Günlük işlerin yapılmasında sakınca yoktur. Sürekli yatarak istirahat gebelik şansını arttırmayacaktır. Transfer sonrası kasık ağrıları, hafif kanamalar olabilir. Önerilen ilaçların kullanım şekline dikkat edilmelidir, tereddüt halinde hekim ile irtbata geçmekten kaçınılmamalıdır.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.
0 0 vote
Article Rating
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
searchhomephonephone-squarewhatsapp
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram