Gebelikte 14. Hafta

GEBELİKTE 14. HAFTA
Gebelikte 14. haftada enerji bakımından beyin gelişimi oldukça iyidir. Bu hafta bebeğinizin beyni tam bir enerji ile çalışmaya başlar. Bebeğiniz artık düşünen ve hareketlerini bilinçli bir şekilde yapan bir varlıktır. Dokunduğu her yeri beyni kaydeder. Artık dudaklarının nerede olduğunu bilir ve elini bilinçli olarak ağzına götürüp emmeye başlar. Bu ay sesleri artık tanımaya başlar ancak hala net duyamamaktadır. Fakat annesinin ve babasının, aile fertlerinin seslerini işitmeye başlar.
Geçtiğimiz haftalarda değindiğimiz gibi bebek 26. haftaya kadar net duyamaz. Duyduğu tüm sesleri bir uğultu şekline algılar. 14 haftalık gebelikte bebeğinizin diğer duyu organları da gelişmekte ve bebek kendisini hissetmektedir. Boynu ise biraz daha uzadığı için artık bebeğiniz kafasını her iki tarafa da çevirebilmektedir. Avuçlarını açıp kapatmaya, parmaklarını da hareket ettirmeye başlamıştır. Elleri ve ayaklarını aşağı yukarı hareket ettirir ve ara sıra da tekmeler.
Gebelikte 14. haftada bebeğin kalp atışlarını dışarıdan veya ultrasondan duyabilirsiniz. Henüz tekmelerini hissedemezsiniz. Hareketlerini hissettiğinizi sanabilirsiniz ama o hisler bebeğe ait değil maalesef sizin bağırsaklarınıza aittir.
GEBELİKTE 14. HAFTADA BEBEĞİN ULTRASON GÖRÜNTÜLERİ NASILDIR?
Bu hafta itibari ile bebeğin ultrason görüntüleri bu şekildedir.
Bebeğiniz ne kadar da büyümüş ve tüm organları nasıl da belirginleşmiş değil mi?
GEBELİKTE 14. HAFTADA BEBEĞİN BOYU VE KİLOSU NE KADARDIR?
14 haftalık gebelikte bebeğin boyu 10 cm’ dir. Kilosu da artmış ve tam olarak 45 grama yükselmiştir. Bebek hızla gelişiyor ve her hafta iki katına yakın kilo alıyor.
GEBELİKTE 14. HAFTADA HAMİLE ANNE ADAYINDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?
Bu hafta hamile anne adayında olan değişiklikler çok olmasa da anne adayının duygusallığı artmıştır. Mide bulantısı gitmiş yerini iştahı açılmış bir anne adayı almıştır. Anne adayının baş dönmeleri hala devam etmekte olduğundan hızlı hareket etmekten kaçınılmalıdır. Eğilip doğrulurken dikkat etmeli ve bebeğin sağlığını tehlikeye atacak hareketlerden uzak durmalıdır.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram