fbpx

Gebelikte 16. Hafta

GEBELİKTE 16. HAFTA
Gebelikte 16. haftada artık bebeğin organlarında ki uyumsuzluklar düzelmeye başlar. Örneğin kollar bacaklardan uzunken bu hafta bacaklar kolları geçecek ve daha uzun hale gelecektir. Bebeğin boynu biraz daha uzayacak ve kafası bağımsız olabilecektir. Bu hafta itibari ile vücut daha da büyüyecek ve kafa vücuda göre daha küçük kalacaktır.
16 haftalık gebelikte bebeğin kasları iyice güçlenmiştir artık daha çok hareket edip su da ki oksijeni arttıracaktır. Bu nedenle de bol hareket etmesi lazımdır. Bu hafta bebeğin derisi biraz daha tüylenir ve cildin rengi matlaşır.
16 haftalık gebelikte bebeğin anne adayına güzel bir sürprizi vardır. Hamile anneyi çok mutlu edecek bir sürprizdir bu. Artık bebeğin tekmelerini, tüm hareketlerini hissetmeye başlar. Bu durum anneyi çok mutlu eder. Sadece anne adayını değil ayrıca baba adayını ve ebeveynleri de oldukça mutlu eder.
Bebek artık annesinin sesini duyduğu zaman mutlu olmaktadır. Anne adayı bebeği ile terapi kurmalı ve sürekli bebeği ile konuşmalıdır. Onunla sohbet etmeli ve iletişimde olmalıdır. Uzmanlar annenin her zaman bebeği ile konuşması gerektiğini, yapılan araştırmalar da bebeği ile konuşan, iletişim kuran annenin bebeği ile konuşmayan ve gönül olarak iletişim kurmayan anne adayının bebeği arasında sosyobilite olarak fark olduğu bariz bir şekilde görülmüş ve kanıtlanmıştır. Bebeğin erken konuşmasından tutun da çevresi ile iletişim kurmasına kadar hepsinde anne karnındaki iletişimin farkı oldukça belirgindir.

GEBELİKTE 16 HAFTADA BEBEĞİN ULTRASON GÖRÜNTÜLERİ NASILDIR?

Gebelikte 16. Hafta 1

16 HAFTA GEBELİKTE BEBEĞİN ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ AYNEN BÖYLEDİR.

GEBELİKTE 16. HAFTADA BEBEĞİN BOYU VE KİLOSU NE KADARDIR?

16 haftalık gebelikte bebeğin boyu 13 cm’ dir. Kilosu ise tam olarak 110 gramdır.

GEBELİKTE 16. HAFTADA ANNE ADAYINDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

Bu haftadan itibaren anne adayı yüz üstü veya sırt üstü yatmamalıdır. Anne adayı artık yan yatma eğiliminde olmalıdır. Bunun nedeni bebeğin büyümesi, yan pozisyonda iken bebeğe giden kan miktarının daha fazla olması aynı zamanda sırtüstü pozisyonda annenin tansiyonunun düşebilme ihtimali olmasıdır. Bu nedenle anne adayı yan tarafına dönük yatmalıdır.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram