Gebelikte 19. Hafta

GEBELİKTE 19. HAFTA
Bu hafta itibari ile bebeğin tüm kasları ve sinir sistemi tam bir şekilde gelişmiş olur. Bebeğinizin bu hafta refleksleri kuvvetli bir şekilde size yanıt verecektir. Onunla konuştuğunuzda sizi tam duyamasa da yinede duyacak ve onunla konuştuğunuzu anlayacaktır. Henüz o bir bebek hissedemez deseniz de bebeğiniz ile konuşmanız ona değer verdiğinizi hisseder ve o da hareket ederek size yanıt verir. Sizin onunla konuşmanız ona güç verir, şımarır ama sizin reflekslerinize de çırpınarak cevap vermiş olur.
19 haftalık gebelikte hamile anne adayı tam olarak 5. ayındadır. Bebeğiniz artık kendi vücudunu tanıdı. Neresine dokunmak ister ise, bilir ve oraya dokunur. Bebeğinizin beyni gelişmeye devam ediyor. Artık ana karnında kendine göre küçük küçük oyunlarda oynamaktadır.
19 haftalık gebelikle birlikte daha ilk günden onu koruyan bir sıvı mevcuttu. Bu sıvının adı vernixcaseosadır. Bebeğin tüm vücudunu saran bir mukozadır. Bu su bebeği ilk günden itibaren korur ve besler. Bu hafta itibari ile bu su biraz daha artış göstermekte ve bebeğe doğuma kadar eşlik etmektedir. 19 haftalık hamile bir bayanın artık doğumuna az kaldı diyebiliriz. Geri sayım başladı. Artık anne adayı bu haftadan itibaren ilk günden bebeğin doğumuna kadar sürecek bir yolculuğun tam yarısını arkada bırakmış oldu.
GEBELİKTE 19. HAFTADA ANA KARNINDAKİ BEBEĞİN ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ NASILDIR?
19 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü böyledir.
GEBELİKTE 19. HAFTADA BEBEĞİN BOYU VE KİLOSU NE KADARDIR?
Bu hafta bebeğiniz beklediğinizden çok gelişti. Kilosu ve boyu pik yaptı. Kilosu 250 gram, boyu ise 25 cm oldu. Evet bir hayli uzadı. Bu haftadan itibaren bebeğiniz çok hızlı gelişecek ve büyüyecektir.
19 HAFTALIK GEBELİKTE ANNE ADAYINDA OLUŞAN FARKLILIKLAR NELERDİR?
Bu hafta anne adayının karnı biraz daha büyüdü. Artık annenin yavaş yavaş nefesi kesilmeye başlar. Daha dikkatli olmalıdır. Merdivenden çıkarken ve inerken dikkat etmelidir. Herhangi bir dolaba uzanmamalıdır. Kendini korumalıdır. Anne adayının karnı bebek büyüdükçe büyüyecek ve belirginleşecektir.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram