Gebelikte 22. Hafta

GEBELİKTE 22. HAFTA
22 haftalık gebelik hamileliğin ortalarına doğrudur. Yaklaşık beş buçuk aylık hamilelilik dönemidir. Bu dönemde anne adayının karnı yavaş yavaş büyümeye başlar. 22 haftalık gebelikte rahatça hareket edebilirsiniz. Bulantılarda azalma başlamıştır. Hamileliğin daha rahat geçtiği dönemidir.
Bulantılar ve kusmanın artık olmadığı bu dönemde mide yanmaları gayet normaldir. Çünkü rahmin yukarı itmesiyle mide asidi göğüs kafesinin altına gelir ve yanmalar başlar. Bu durumda doktora danışarak ilaç alınabilir, dik oturmak yardımcı olabilir.
Yine 22 haftalık gebelikte kan miktarında artma görülür. Buna bağlı olarak kanın sıvılaşmasıyla birlikte fizyolojik anemi ortaya çıkar. Gebeliğin 22. haftasına kadar yol alınması sonucu hormonlarda da değişimler meydana gelir. Bu değişim sonucu eklemlerde gevşemeler olabilir. Bu da bel bölgesinde ağrılara yol açacaktır.
Yine bu dönemde kramplar görülebilir. Bunun için zengin kalsiyum içeren gıdalar tüketebilirsiniz. 22 haftalık gebelik döneminde diş etlerinde şişme de görülmesi normaldir. Tabi bunların hepsi her hamilede olacak diye bir şart yoktur. Her bayan farklı bir şekilde hamilelik yaşayabilir.
Peki, 22 haftalık gebelikte bebeğin gelişimi nasıldır? Bebeğin artık bir insan görünümünü almıştır. 22. haftada artık sizi duyabilir hatta tepki bile verebilir. Bunun için bu dönemde bebekle sıkça konuşulmalıdır.
22. haftada bebek iyice büyümeye başlar. Kırmızı kan hücreleri sayısı artar. Kafası vücuduna göre daha da büyür, boyu uzar, beyinde gelişme artar. Böylece dokunmayı öğrenerek çevresini tanımaya çalışır. Göz kapakları oluşumu tamamlanır ve oynatmaya başlar. Erkek bebeklerde sperm yapımı bu haftadan itibaren başlar.
GEBELİKTE 22. HAFTADA ANNE RAHMİNDEKİ BEBEĞİN ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ NASILDIR?
Bu hafta bebeğin ultrason görüntüsü aynen böyledir.

Gebelikte 22. Hafta 1

GEBELİKTE 22. HAFTADA BEBEĞİN BOYU VE KİLOSU NE KADARDIR?

22 haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık 30 cm, ağırlığı ise 500 gramdır.

GEBELİKTE 22. HAFTADA ANNE ADAYINDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

Bu hafta itibari ile anne adayının midesindeki ekşimeler tekrar başlar. Bu durum anne adayını telaşa verir, ama gereksizdir. Bebeğin vücudunun her yerinde çıkmış olan kıllardan ötürü bu ekşime gerçekleşir.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram