Gebelikte 24. Hafta

GEBELİKTE 24. HAFTA
24 haftalık gebelikte kilo alımında hızlanmalar meydana gelir. Haftada 300 ile 500 gram arasında kilo alınması normaldir. Bu dönemde vücutta şişmeler artmaya başlar. Ayrıca bu dönemde tansiyon takibi düzenli yapılmalıdır. Bu dönemlerde hem anne adayının hem de bebeğin sağlığına çok dikkat etmek gerektir.
Yine bu dönemde erken doğum riski olabilir. Bunun için erken doğum belirtileri öğrenilmelidir. Su kaybı erken doğuma sebep olabilir. Buna karşı özellikle yazın bol su tüketilmelidir.
Bu dönemde yani 24 haftalık gebelikte diş eti kanamaları görülebilir. Gebelik hormonları sonucu diş eti hastalıkları görülebilir. Bu diş eti hastalıklarına epulis gravidarum adı verilir. Diş etlerinde çekilme görülebilir. Ayrıca 24 haftalık gebelikte getasyonel diyabet adı verilen hamilelikteki şeker hastalığı görülebilir. Bu hastalık belirti göstermeden ortaya çıkar. Bunun için doktorunuz 24. haftada sizden şeker tarama testi yapılmasını ister. Bu testin yapılması 28. haftaya kadar uzatılabilir.
Gebelikte 24 hafta itibari ile bebeğin gelişimindeki değişikliler şöyledir; 24 haftalık gebelikte bebekte algılar oldukça gelişir. Artık çevresinde olanlara refleks olarak değil de bilinçli olarak cevap verir. Bebek artık öğrenmeye başlar. Özellikle erken doğuma çok dikkat edilmelidir. Çünkü 24. haftada doğan bebekler yoğun bakımda tutulur. 24 haftalık olarak doğan bebeklerin organları özellikle de akciğerleri işlev göremez. En önemlisi de erken doğan bebeklerde özellikle de bu haftalarda doğanlarda görme, işitme ve zihin de bazı sorunlar oluşabilir. Organlar işlevlerini yavaş yavaş görmeye başlar.
GEBELİKTE 24. HAFTADA BEBEĞİN KİLOSU VE BOYU NE KADARDIR? 
Bu hafta itibari ile bebeğin boyu 32 cm, kilosu ise 600 gramdır.
GEBELİKTE 24. HAFTADA ANNE ADAYINDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?
Bu hafta itibari ile anne adaylarında yaşadıkları sıkıntılarda bebeğin büyümesine rağmen bir rahatlama görülecektir. Ayrıca anne adayı beslenmesine dikkat etmeli ve sigara içilen topluluklardan uzak durmalıdır.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram