Gebelikte 30. Hafta

GEBELİKTE 30. HAFTA
30. haftalık gebelikte doğumdan korkan anne adayları bu hafta itibari ile biraz daha korkacaklar, çünkü günleri yaklaşmaktadır. Artık bebek anne karnında kocaman olmuştur. Çok hızlı kilo almaktadır. Bu aylarda bebeğin ihtiyacından dolayı anne adayının da iştahı oldukça artar. Bebek büyüdüğü için anne adayı çok rahat hareket edemez. Annenin rahat hareket etmesini sağlamak gerekir. Çünkü anne rahat etmez ise bebek de huzursuz olacaktır. 30 haftalık gebelikte anneyi mutlu etmek gerekir, artık bebek her şeyi hissetmektedir.
30 haftalık gebelikte bebeğin kan hücreleri tamamen oluşmuştur. Bebeğin tüm organları olgunlaşmış ve gelişimini tamamlamıştır.
GEBELİKTE 30. HAFTADA BEBEĞİNİZİN BOYU VE KİLOSU NE KADARDIR?
Bu hafta da bebeğinizin kilosu 1400 gram, boyu ise 38 cm’ dir.
GEBELİKTE 30.HAFTADA ANNE ADAYINDA OLUŞAN GELİŞMELER VE ANNE ADAYININ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER NELERDİR?
Bu hafta hamile anne adayının sık idrara çıkması gözlemlenir, bebek artık büyümüş ve idrar kesesine baskı yapmaktadır. Bu nedenle anne adayı hem idrar yolları enfeksiyonuna yakalanmaya çok müsaittir hem de sık sık idrara çıkarak sıkıntılı bir dönem içerisindedir.
30 haftalık gebelikte hamile anne adayının nefes darlığı çekmeye başlaması normaldir. Hareketleri yavaşlar ve çabuk yorulur. Anne adayı çok terler ve sürekli hararet sıkıntısı olur. Dikkatli olunmalı ve yaz dönemi ise dışarıda güneşin altında çok kalınmamalıdır. 30 haftalık gebelikte hamile anne adayı eğer kış mevsiminde ise dışarı fazla çıkmamalı ve buzlu alanlarda dolaşmamalıdır. Kendini korumalı ve hastalıklara, enfeksiyonlara karşı dikkatli ve tedbirli olmalıdır.
30 haftalık gebelikte anne adayı bol sıvı almalı ve ayaklarını üşütmemelidir. İç çamaşırlarını sık sık değiştirip( günde en az üç kere) mümkünse ütü ile steril etmelidir. Aksi takdirde kolay enfeksiyon geçirebileceğinden çok sıkıntılar çekebilir.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

Tüm Yorumlar

avatar
  Takip Et  
Bildir
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
searchhomephonephone-squarewhatsapp
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram