Gebelikte 38. Hafta

GEBELİKTE 38. HAFTA
GEBELİKTE 38. HAFTA İTİBARİ İLE BEBEKTE OLAN DEĞİŞİMLER NELERDİR?
Gebelik döneminin 38. haftasında büyüme evresi yavaşlar, yağ depolama işlemi devamlılığını sürdürür. Cinsiyeti erkek olan bebekler kız bebeklerden daha fazla miktarda yağ depoladığı için kız bebeklerden daha ağır doğabilirler. Anne de kilo alma artık yavaşlar ya da tamamen durur.
Gebelik döneminin 38. haftasında bebeğin artık yanakları ve emme gücü gelişir. Amniyon sıvısını yuttuğu için bağırsaklarında artık maddeler depolanır. Bu artık maddeler bebeğin ilk dışkısı ile dışarı atılır. Eğer bebeğin cinsiyeti erkek ise ve inmemiş testis problemi yoksa testisler torba içerisine artık inmiş olur. Şayet bebeğin cinsiyeti kız ise vajina tamamen belirginleşmiştir.
Gebelik döneminin 38. haftasında bebeğin karın çevresi ve baş çevresi neredeyse eşit ölçülerde olur. 38. haftada bebek kilo almaya devam edebilir. Kilo alımı dışında bebekte dikkat çekici bir değişiklik gözlenmez. Bebek tamamen geliştiği için anne rahminde rahat hareket edemez.
GEBELİKTE 38. HAFTA BEBEĞİN BOYU VE KİLOSU NE KADARDIR?
Bebek yaklaşık olarak 3100 gr ağırlığında, boyu ise 50 cm dir.
GEBELİKTE 38. HAFTA DA HAMİLE ANNE ADAYINDA OLAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?
38. hafta itibari ile doğum sancıları artık yavaş yavaş başlar. Gerçek doğum sancısı düzenli aralıklar ile devam eder. Gerçek doğum sancıları 10 dakika aralıklarla 3 defa ortaya çıkabilir. Kasılmalar yaklaşık 1 dakika kadar sürer. Dinlenmek ya da yatmak ile bu sancıların şiddeti azalmaz. Aksine sancıların şiddeti giderek artar. Kasılmalar belli aralıklar ile düzenli bir şekilde devam ediyor ise doğum zamanı gelmiş demektir. Bu aşamada anne adayı sık aralıklar ile tuvalete çıkar. Bu durumda bebek artık pelvise yerleşmiştir. Anne adayı bu dönemde daha fazla akıntı hissedebilir. Vajinal akıntı hafif kanlı olabilir. Karın kaşıntısının şiddeti oldukça artar. Karın kaşıntılarından kurtulmak ya da en aza indirmek için E vitaminli kremler önerilmektedir. Ayak ve bileklerde oluşan şişlikler bu hafta itibari ile daha da artabilir.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram