fbpx

Gebelikte 6. Hafta

Bu hafta müjde alma haftasıdır. Gebelikte 6. haftada bebek isteyen ve bekleyen anne adayları, şayet sağlıklı bir döllenme gerçekleşti ise gebe olup olmadığını 6. haftada öğrenir ve böylece bekledikleri sonucu almış olurlar. Evet, anne adayı artık karnında bir bebek taşıdığını biliyor. Anne adayı hamile olduğunu öğrenir öğrenmez çok heyecanlanır ve bebeğin bir an önce tüm gelişimini tamamlamasını, hemen bir çırpıda doğup büyümesini ister. Fakat durum hiç de görüldüğü gibi değildir. Hamilelik yolu uzun ve meşakkatlidir.

GEBELİKTE 6. HAFTADA ANNE ADAYINDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

6 haftalık gebelikte bu haftadan itibaren anne adayında hormonların değişmesinden ötürü, bir alınganlık, bir duygusallık ve içe kapanma görebilirsiniz. Bu durum oldukça doğaldır. Hormonlarda ciddi artış söz konusudur bu durumda haliyle anne adayına garip bir hal şeklinde yansımaktadır.

GEBELİKTE 6. HAFTADA BEBEĞİN ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ NASILDIR?

Bu hafta da karın üstü ultrasonda bebeği göremesenizde vajinadan bakılan ultrason cihazı ile bebeği ve kesesini görebileceksiniz. Bu hafta itibari ile bebeğin kalp dahil tüm organları taslak halinde kodlanmış gibi hazırdır ve belirgindir. Embriyo hilal şeklini almıştır. Sperm hücresi görüntüsünden yavaş yavaş kurtulmaktadır. Hala başı vücudunun en büyük organıdır. Kalp aktif bir şekilde çalışmaktadır. Bu minnacık bebeğin henüz kan dolaşımı oluşmamıştır çünkü henüz vücudunu saran bir damar sistemi mevcut değildir. İlerleyen dönemlerde kan dolaşımı olacak ve bebeğin kalbi tüm vücuda kan pompalamaya başlayacaktır.

GEBELİKTE 6. HAFTADA BEBEĞİN KİLOSU VE BOYU NE KADARDIR?

Gebelikte 6. haftada bebek 4 veya 6 mm ye ulaşır. Kilosu ise henüz 3 gramdır.
6 haftalık gebelikte hamile anne adayına ve etrafında ki kişilere vereceğimiz önemli tavsiyeler vardır. Bebek henüz çok küçük ve organları henüz oluşmadığı için bu evre çok önemlidir. Bebeğin sağlıklı olması için ilk üç ay oldukça önemlidir. Bu nedenle organ oluşumlarını mahvedecek şeylerden bilhassa kaçınılmalıdır.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

5 1 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram