fbpx

Gebelikte 9. Hafta

Gebelikte 9. hafta da bebeğin hareketlerinde artış olmaya başlar fakat anne adayı hala bu hareketleri hissetmez. Nadiren de olsa bazı anne adayları hissettiklerini söyleseler de bu durum onlar için yanılmaktan öteye gitmez. Bebeğin hareketi olarak zannettiği hareketlenmeler uterusda oluşan gelişmeler ve büyümeden ötürü bağırsaklarda oluşan hareketlenmelerdir. Anne adayı bu
hareketlenmeleri bebeğin hareketi sanabilir.
Bu haftaya kadar bebeğin kafası en büyük organıdır. Boyun olmadığı içinde küçücük beden kafayı taşıyamamaktadır. Bu nedenle bebeğin kafası öne doğru eğik ve bebek C şeklindedir. 9 haftalık gebelikte bebeğin boyun yapısı yavaş yavaş oluşur. Önümüzdeki haftalardan itibaren bebeğin vücudu gelişip boyun kısmı da iyice uzayacak ve bebek C şeklinden kurtulacaktır.
Bebeğin bütün organları 9 haftalık gebelik itibari ile taslak halinde oluşmuştur. Kalp kasları, organların yapısı oluşur oluşmaz oraya kan pompalamaya başlar. Kan dolaşımı gerçekleşen tüm organlar hemen çok hızlı olarak çalışmaya başlar. Çalışan organlar güçlenir ve hızlı bir şekilde kaslar büyür. Bebeğin hareketleri önümüzdeki haftalarda hızlanmaya başlayacak ve baş döndüren bir gelişim ile bebek büyüyecektir.
9 haftalık hamilelikte bebeğin göz kapakları oluşur. Göz retinası da iyice gözükmeye başlar. Bebeğin su gibi olan dokuları artık sertleşip kıkırdak bir yapı oluşur. Beyin, bebeğin en büyük organı olmaya devam etmektedir. Bebeğiniz de hareketlenmeler devam etmekte ve hareketlendikçe bebeğin kasları güçlenmektedir. Fakat hala anne adayı bu hareketleri hissedememektedir. Ayrıca anne adayı çok isterse ve denk gelirse ultrason dalgaları hareketlenmeleri yakalayabilir. Bu hafta itibari ile embriyo görüntüsü yok olmuş daha çok insan yavrusu görüntüsü oluşmuştur. Fetusun kuyruğu da artık yoktur.

GEBELİKTE 9. HAFTADA BEBEĞİN BOYU VE KİLOSU NE KADARDIR?

Bu hafta da bebeğin kilosu 3 gram boyu ise 25 milimetredir.

GEBELİKTE 9. HAFTADA HAMİLE ANNE ADAYINDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

Anne adayının bulantıları devam etmekte, yemek kokuları işkence gibi gelmektedir. Anne adayı ruhsal açıdan da daha sinirli, daha hassas ve daha duygusal bir dönem geçirmektedir. Bu hamilelik sürecinde anne adayının tüm kaprislerine karşı sabırlı olunmalıdır. Anne adayı halisünasyonlar görebilir ya da hayalinde oluşan bazı şeyleri gerçek sanabilir. Bu gibi durumlar gayet normaldir.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

5 1 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram