fbpx

Hipo Hipo Nedir? Hipogonadotropik Hipogonadizm Neden Olur?

Hipo Hipo (Hipogonadotropik Hipogonadizm) beyinden FSH ve LH hormonlarının yeterince salgılanmaması sonucu oluşan, ilaçsız adet görememe ile karakterize hormonal bir patolojidir.

Hipogonadotropik Hipogonadizm Nedir

Hipo Hipo Nedir?

Hipo hipo (Hipogonadotropik Hipogonadizm) , beyinden FSH ve LH hormonlarının yeterince salgılanmaması sonucu oluşan, ilaçsız adet görememe ile karakterize hormonal bir patolojidir. Hipo hipo, Erken menopoz ile çok karıştırılır. Hipo hipo'da FSH ve LH hormon ölçümleri 1'in altındadır.

Hipo Hipo Kısırlık Sebebi Midir?

Hipo hipo (Hipogonadotropik Hipogonadizm) hastalığı primer amenore sebeplerinin başında gelmektedir. Yani genç bir kız adet görmediğinde ilk şüphelenilen hastalıktır. Fakat hipo hastalığında ilaç kullanıldığı sürece adetler normal seyrinde olmaktadır.

Hipo Hipo Olan Kadınlar Hamile Kalabilir Mi?

Hipo hipo olan kadınlar çocuk sahibi olmak için başvurduklarında sperm analizi ve rahim filmi (HSG) görüldükten sonra sperm değerlerine göre yumurta takibi, aşılama (IUI) veya tüp bebek tedavisi ile gebelik elde edilebilir. Hipo hastalarında yumurtalıklarda folikül gelişimi için FSH ve LH içeren iğnelerin kullanılması gerekmektedir. Hipo olan kadınlarda yumurtalıklarda yumurtalar vardır fakat FSH ve LH vücutta yeterince olmadığı için yumurtalar kendiliğinden büyüyüp çatlayamaz, bu nedenle de folikül gelişim için iğne kullanılır ve akabinde çatlatma iğnesi ile yumurtlama sağlanır. Yumurta takibi (folikülometri) yaklaşık 10-12 gün süren bir süreç olup hipo hastalarında bu süre zaman zaman uzayabilmekte 2-3 haftayı bulabilmektedir.

Genellikle düşük dozlarda başlanan ve göbek çevresine yapılan bu iğnelerle folikül gelişimi ultrasonografi ile takip edilmekte ve yetersiz cevap olduğunda ilaç dozları arttırılmaktadır. Yumurta takip sürecinde gelişen foliküller, sperm değerleri yeterli ve rahim filminde tüplerde bir sorun yok ise çatlatma iğnesi ile olgunlaştırılıp günaşırı ilişki tavsiye edilebilir. Yumurta takip süreci sonrası günaşırı ilişki ile sonuç alınamayan olgularda tüpler açık ve sperm normal ise aşılama da bir alternatif olabilir. Bu şekilde 3-6 ay yapılan takiplerle gebelik olmadığında ya da evlilik süresi 5 yıldan uzun ise ya da spermde sorun varsa tüp bebek tedavisine geçilmesi uygun olacaktır.

Hipo Hipo Gebelik Oranları Nedir?

Hipo hipo (Hipogonadotropik Hipogonadizm) gebelik oranları bu yapılan takiplerle oldukça yüksektir, %80'lere varan oranda gebelik olabilmektedir. Bu olguların takiplerinde ilaç dozlarının uygun seçilmesi ve takipler esnasında aşırı gelişimden kaçınılması en önemli ve kritik noktadır.

Hipo Hipo Erken Menopoz Mudur?

Hipo hipo hastalığı erken menopoz değildir. Yumurtalıklarda yumurtalar vardır  fakat bir nevi uyumaktadır ve büyümeleri için iğnelerle uyarılmaları gerekir. Hipo olgularında gebelik oranları yüksektir, sadece yumurta takibi ve ilişki ile de gebelik oldukça yüksek oranda gerçekleşebilir. Başka kısırlık sebepleri varsa veya yumurta takipleri ile gebelik elde edilemediğinde tüp bebek tedavisi yapılabilir. Hipo hastalarının yumurtalıklarını uyarma aşamasında ilaç dozlarına dikkat edilmeli ve aşırı uyarılmasından kaçınılmalıdır. Aksi takdirde hiperstimulasyon veya çoğul gebeliklerle karşılaşılabilir.

Hipogonadotropik hipogonadizm ile Hipergonadotropik Hipogonadizm Arasındaki Fark Nedir?

Hipogonadotropik hipogonadizm ile hipergonadotropik hipogonadizm farklı problemlerdir. Hipo hipo da iğne ve ilaçlarla yumurta büyüyebilir fakat hiper hipo da yumurtalık rezervi azalmış olduğundan iğnelere genellikle cevap olmaz.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.
5 1 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
14 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
kamuran
kamuran
1 yıl önce

Merhaba Hocam ben 25 yaşımdayım bende Hipogonadotropik hipogonadizm hastasıyım kullandığım ilaç cyclo progynova hipofiz bezim 4.1 mm çapındaymış normalde 12 mm olması gerekiyormuş benim uterusum küçük olduğundan doktor aşılama ile gebe kalabilirsin ama uterusun 8 yaşındaki bir çocuk kadar olduğu için gebelik devam etmeyebilir dedi ve bana evlenene kadar yumurtalıklarınızın güçlenmesi için, kullanbileceğin 2 vitamin veriyorum dedi sizce prenatal life (multivitamin,300 mg dha) ile (devit-3 oral damla 50.000 ıu (15 ml) kullanırsam bi yararı olur mu?veya herhangi bir zararı olur mu?ve cyclo progynova ilaci ile kullanmak doğru mudur?

Vera
Vera
2 yıl önce

Merhabalar hocam ben de hiç kendiliğinden adet olmadım doktorlara gittim hep ilaç verdiler cyclo progynova kullanıyorum ondan sonra adet oluyorum ve ben evlendim yine doktora gittim hicbir sıkıntı yok dediler hocam bu ilaçla yumurtlama yada yumurtaliklarin çatlaması mümkün müdür çocuk istiyoruz bu şekilde olur mu

Beyaz
Beyaz
2 yıl önce

Merhaba hocam bende iki aydır cınsel isteksizlik var bunun sebebı nedır

Kartal
Kartal
3 yıl önce

Erkeklerde nasıl seyrediyor bu hastalık. Ne gibi etkileri oluyor. Hayatında zorluklar yaşatıyormu?

Liliana
Liliana
3 yıl önce

Mehaba ben 20 yaşındayım iki sene önce kilo verince adetten kesildim ve hala adet olamıyorum 46 kiloyum ancak kilo almak ya da vermek de istemiyorum ilerde Kilo almadan hamile kalmam mümkün mü

Ferda
Ferda
3 yıl önce

Merhaba hocam ben yirmi yaşındayım hayatımda hiç adet olmadım maddi durumumuzda yok Erzurumun bi köyünde yaşıyorum babam bi defa doktora götürdü boy kilo testler derken ilaç yazdılar estroferm 2mg verdiler çeyrek yarım doz şeklinde o zaman 12 yaşındayım ilaçları 3 ay falan kullandım göğüslerim oluşmaya başladı ama tam büyümediler bi daha da gitmedim zaten doktora ve ben çok üzülüyorum insan içine çıkamıyorum hep kaçıyorum ailemin durumu olsa biliyorum doktora götürürler. sizden maddi destek istemiyorum sadece beni iyileştirmenizi istiyorum..

Hatice B.
Hatice B.
3 yıl önce

Merhaba Hocam...Yaklaşık 12 sene önce adet göremediğim için doktora gittim ve hipergonadotropik hipogondizm tanısı konuldu. O zamandan beri divina kullanarak adet görüyorum herhangi bir sıkıntım yoktu ancak şuan 29 yaşındayım yakın zamanda evleneceğim çocuk sahibi olamayacağım defalarca birçok doktor tarafından onaylandı. Ancak biraz önce Hipo hipo ile ilgili yazını okudum açıkçası bir an için umutlandım bahsettiğiniz aşılama, tüp bebek vb yöntemler hiper hipo için de geçerli midir? Yoksa tek çare ülkemizde henüz yapılamayan yumurta donasyonu tedavisi midir? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
14
0
Soru sor, yorum yap.x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram