İnfertilite Tedavisinde Hangi Sıra İzlenmelidir?

İnfertilite tedavilerinde faklı alternatifler vardır. Tedavi yöntemi infertilite sorununa, kadının yaşına, evlilik süresine ve sperm parametrelerine göre seçilir. Alternatifler içerisinde yumurta takibi, aşılama ve tüp bebek tedavisi sırası ile yer alır. Hiçbir problem tespit edilmeyen, bir an evvel çocuk sahibi olmak için gelen bir çiftte 3-6 ay yumurta takibi, sonrasında 2-3 kere aşılama ve sonuç alınamazsa tüp bebek tedavisine geçilebilirken tüplerde sorun olan ya da spermde ciddi problem tespit edilen bir çiftte doğrudan tüp bebek tedavisine geçilmelidir. Tedavi yöntemi sıralamasını hekim ve çift birlikte kararlaştırmalıdır, hekimin görevi çiftin durumuna göre tedavi alternatiflerini belirlemek ve çifte izah etmektir.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

Tüm Yorumlar

avatar
  Takip Et  
Bildir
phonewhatsapp
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram