Kısırlık (İnfertilite) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

5 Aralık, 00:27
tarihin de güncellendi.
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

Kısırlık (İnfertilite) tanım olarak haftada 2-3 kez korunmasız düzenli cinsel birlikteliğe rağmen bir yıl içerisinde gebelik oluşmamasıdır.

Kısırlık (İnfertilite) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İnfertilite tanım olarak haftada 2-3 kez korunmasız düzenli cinsel birlikteliğe rağmen bir yıl içerisinde gebelik oluşmadığında dile getirdiğimiz bir durumdur. İnfertilite erkek ya da kadın kaynaklı olabilir, her ikisinde sorun olabilir ya da hiçbir sebep olmayabilir.

Son 20 yılda infertilite problemi ve tedavileri daha sık konuşulur olmuştur. Aslında infertilite probleminin oranının artmadığı ama toplum tarafından artık daha fazla dile getirilir olduğu ileri sürülmektedir. Dolayısıyla problemi çözmek için hekimlere başvurular da artmıştır. İnfertilite bir kısırlık problemidir.

Günümüzde infertilite sorunu da diğer hastalıklar gibi tetkik edilir hale gelmiş, gerek ilaç gerekse cerrahi yöntemlerle tedavileri mümkün olmuştur. Özellikle ülkemizde olduğu gibi infertilite tedavi sürecinde birincil rol kadına ait gibi görünmektedir.

Kısırlık (İnfertilite) Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Önce kadın doktora gitmekte ve tetkik edilmektedir. Diğer branşlarda olduğu gibi kadın hastalıkları ve doğum hekimliğinde de alt branşlar vardır ve infertilite problemi olan çiftler bu konuda bilgi ve tecrübe birikimi olan jinekologlara başvurmalıdır. Aksi takdirde uzun süreler yumurtalık uyarıcı ilaclarla zaman kaybeden ve gebe kalma şansı böylece azalan çiftleri günlük pratiğimizde zaman zaman görmekteyiz.

Halbuki infertilite tetkikinde semen analizi ilk yapılacak test olmalıdır. Günümüzde erkek faktörü oranı %60’lara çıkmıştır. Azospermi dediğimiz menide sperm olmaması problemi infertil çiftlerin yaklaşık %10’unda görülmektedir.

Zaman zaman kadınların uzun süreler yumurta takibi yaptırdığı fakat aslında eşinin spermlerinde sorun olduğunu görüyoruz. Sperm analizinin geç yapılması bu gibi gereksiz takiplere yol açmaktadır. Elbette infertilite tedavileri sadece tüp bebek tedavisinden ibaret değildir. Yumurta takipleri, aşılama veya endoskopik cerrahi yöntemlerle de önemli oranlarda gebelikler elde edilebilmektedir.

Fakat infertilite problemi olan bir çiftin bu tedavilerin hepsinin birlikte yapıldığı tüp bebek merkezlerinde, konusunda tecrübeli bir hekim tarafından değerlendirilmesi hem zaman hem de maddi kaybı önleyecek ve gebelik elde etme şansı da yüksek olacaktır.

Kısırlık (İnfertilite) Oranları Nelerdir?

Oran olarak bakıldığında infertilite yani kısırlık sebepleri %40-50 kadına ait, %40-50 erkeğe ait, %10 oranında da hiçbir sebep bulunamayan açıklanamayan infertilite olarak ifade edilebilir.

Kısırlık (İnfertilite) Tedavisinde Başka Hangi Tedaviler Uygulanır?

Yumurta takipleri, aşılama tedavisi, endoskopik operasyonlar (rahim, tüpler ve yumurtalıkları ilgilendiren), genetik incelemeler, tekrarlayan gebelik kaybı olan çiftlerin değerlendirilmesi ve sağlıklı gebelik elde edilmesi için takip ve tedavileri, ikinci çocuk isteminde olan sekonder infertil çiftlerin değerlendirilmesi, kanser tedavisi görecek olgularda yumurta ve sperm dondurma yöntemleri tüp bebek merkezlerinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Tabii merkezin tıbbi kadrosu ve teknik donanımı bu noktada önem kazanmaktadır. İnfertilite tedavilerinde başarılı olmak için ne yapılmalıdır? Öncelikle kadın yaşı çok önemlidir.

Özellikle günümüzde evlilik yaşı ve çocuk sahibi olma yaşı ilerlediği için ileri yaş kadın hasta grubu artmıştır.

Kadın yaşı ilerledikçe yumurtalık kapasitesi azaldığından ve yumurta kalitesi düştüğünden bu çiftlerde gebelik elde etmek zorlaşmaktadır. Tedavi sayısı artmakta, dolayısıyla maddi yük de artmaktadır.

Genellikle çiftler kadın yaşı 40’a gelene kadar beklemekte, 40 yaşında ya da adetlerde düzensizlikler başlayınca tüp bebek merkezlerine gitmektedir.
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Halbuki kadın yaşı ilerlediğinde tüp bebek ve infertilite tedavilerinin de başarısı azalmakta, %20’lerin altına inmektedir. Sanılanın aksine bu tedavilerle de sonuç elde etmek çoğu zaman zor olmakta, mükerrer defalar tedavi denemeleri olmaktadır.

Dolayısıyla bir çift çocuk istiyorsa ve 6 ay içerisinde gebelik olmadıysa bir tüp bebek merkezine başvurmalı ve önce nedenini araştırmalıdır. Eğer yapılan ilk değerlendirmede sorun tespit edilmediyse hekimin önerisi doğrultusunda çift bekleyebilir ya da infertilite tedavi aşamalarına geçilebilir.

Fakat özellikle kadının yumurtalık kapasitesinin değerlendirilmesi çok önemlidir, zamana bırakmak ve beklemek ileride telafi edilmesi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.

Kısırlık (İnfertilite) Tedavisinde, Tüp bebek tedavisine geçilmesi gereken durumlar nelerdir?

Ciddi sperm problemleri, kadının her iki tüpünün de tıkalı olması, kadın yaşının 38 ve üstü olması, genetik problemler, yumurtalık kapasitesi sınırda olan ileri yaş kadınlar doğrudan tüp bebek tedavisine geçmelidir.

En Fazla Kaç Sefer Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir?

Genel kabul gören sayı 3 olmakla birlikte, kadın yaşı ilerlediğinde bu sayı artmaktadır. Başka ülkelerde 10’dan fazla sayıda tüp bebek tedavisi yapılmakta ise de bu konuda tıbbi olarak belirlenmiş bir üst sınır sayı yoktur, ailenin maddi ve moral özellikleri bu sayıyı belirlemektedir. Yüksek deneme sayılarının kadın sağlığını tehdit etmediği bilinmektedir.

Kısırlık (İnfertilite) Tedavilerinde ve Tüp Bebekte Kullanılan İlaçlar Kadını Erken Menopoza Sokar Mı? Yumurtalar Erken Tükenir Mi?

Bu yanlış bir inanıştır. Normalde her ay bir kadında en az 10 yumurta büyümekte ve bunlardan sadece birisi o ay yumurtlama için olgun hale gelmekte diğerleri gerileyerek büyümesi durmaktadır.

Tüp bebek tedavilerinde kullanılan iğneler işte bu gerileyecek yumurtaların büyümesini devam ettirmekte, böylece o ay çok sayıda yumurta gelişmesini sağlamaktadır.

Kısırlık (İnfertilite) Tedavisi Ve Tüp Bebek Tedavi Süreci Ne Kadar Sürer?

Bu süreç kadının yumurtalık kapasitesi ve yaşına göre değişmekte olup 15-40 gün içerisinde tedavi tamamlanmaktadır. Eşlerin her zaman kadına eşlik etmesi gerekmemektedir, takiplerde kadın kendisi ya da yakın bir arkadaşı ile birlikte merkeze gelebilir. İnfertilite tetkiki ve tedavisi bir süreçtir. Sslında çiftlerde strese sebep olan infertilite probleminin kendisi ve bu süreçtir. Fakat bu süreçte soğukkanlı olmak çiftin sağlığı ve aile ilişkisi için yapıcıdır. Bu konuda tedavi merkezinden yardım almak tavsiye edilir.

Tedavi sürecini aile ve çevrenizle paylaşmak zaman zaman stresinizi arttırabilir, mümkün olduğunca az kişi ile tedavi sürecinizi paylaşmanız daha uygun olacaktır.
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Yorumlar (4)

 1. Avatarnurdan özbey

  40 yaşındayım 2.evliliğimi yaptım eşim bebek istiyor korunmuyoruz ama hamile kalma bi ihtimalim olmadı kist var acaba bu bir engelmidir hamile kalmama

 2. Merhaba
  Yaşınız nedeniyle bebek isteminizi zamana bırakmamanızı öneririm.
  Eşinizin sperm tahlili, sizin hormon testleriniz ve rahim filminiz yapıldıktan sonra en kısa gebeliğe nasıl ulasılabileceğini ortaya koymak gerekir.
  Bu konuda zaman kaybetmeden tedavide kalmanızı öneririm.
  Saglıklı günler dilerim.

 3. AvatarNur

  Hocam merhabalar 27yaşındayım Fsh 8.8 / Amh 1.28 cıktı , eşim 31 yaşında sperm hareketlilik 66 değerlerini cıktı rahim filmi çekilecek 3yıllık evliyim bu sonuçlarla tedavisiz gebe kalamazmıyım

 4. Merhaba
  Rahim filmi normal ise 6 ay yumurta takibi ile kendiliğinden gebelik oluşması için beklenebilir.
  Bol şanslar.

Doktorunuza Sorun

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bize Yazın
Sizi Arayalım