Kolay Hamile Kalmak İçin Öneriler

2 Kasım, 10:36
tarihin de güncellendi.
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

Kolay hamile kalmak için başvuran çiftlerde hem erkek hem de kadında bazı noktaları gözden geçirip kontrol ederiz. Bunun için kısırlık probleminin olması gerekmez, gebelik planlayan her çift bir jinekoloğa giderek gebelik öncesi bir sorun olup olmadığının araştırılmasını isteyebilir.

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çift çabuk ve kolay hamile kalmak istiyorsa neler önerilir?

Gebelik planlayan bir çift bize başvurduğunda yapılması gereken bazı sağlık kontrolleri vardır. Bunlar hem kadında hem de erkekte yapılır. Sağlık kontrolleri sonrası hem erkek hem de kadında bazı önerilerde bulunulur.

Çocuk sahibi olmak için erkekte hangi testler ya da sağlık kontrolleri yapılmalıdır?

Öncelikle 3-4 gün cinsel perhiz sonrası bir semen analizi yapılması önerilmelidir. Bazı kadınlarda birçok muayene ve takip yapılmasına rağmen gebelik olmadığında dönüp erkeğin testinin yapıldığını ve aslında erkeğin sperm değerlerinde sorun olduğunu, boşuna kadının uzun süreli takiplere gittiğini görüyoruz. Basit bir sperm analizi ile bu zaman ve emek kaybının önüne geçebiliriz. Sperm analizi ilk yapılması gereken testlerin başında gelmelidir.

Yine erkekte sigara kullanılıyorsa azaltılması, günde 5’in altına inilmesi ya da bırakılması önerilmelidir. Sigaranın sperm kalitesini, hareketini azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde sigaranın kesilmesi, en azından günde 5’in altına indirilmesi çok iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Yine erkeklerde dengeli beslenme, antioksidandan zengin gıda alımı, egzersiz yapılması önerilir.

Kolay hamile kalmak için kadında hangi testler ya da sağlık kontrolleri yapılmalıdır?

Gebelik istemi ile gelen bir çiftte belki de ilk yapılan şey kadının muayenesi ve bazı testleri olmaktadır. Genellikle değerlendirmeye kadından başlanmaktadır, kadın muayene için doktora başvurmaktadır. Bize başvuran çiftlerde kadının jinekolojik muayenesini yaparak normalde gebe kalmak için gerekli olan yumurtalık, rahim ve tüplerde sorun olup olmadığını ortaya koymaya çalışırız. Bunu jinekolojik muayene ve vajinal ultrasonografi ile yapmaktayız. Bu muayene neticesi yumurtalık, rahim ve tüplerde sorun varsa büyük ihtimalle anlayabiliriz. Bazen rahim filmi veya MRI gibi ileri görüntüleme yöntemleri ve tetkiklerine ihtiyaç duyarız. Bu muayene sonrası kadında bazı testler de yaparız. Bu testler TSH dediğimiz tiroid bezi tahlili, prolaktin dediğimiz süt hormonu tahlili ve bazı durumlarda AMH, FSH dediğimiz yumurta rezervi testidir. Bunun dışında ailevi yatkınlık varsa ya da kadının kendisinde bazı hastalıklar varsa ona yönelik testler yapılır. Kan sayımı, D vitamini düzeyi, kan şekeri gibi basit temel testler istenir.

Yine kadında sağlık taraması yapıldıktan sonra dengeli beslenme, antioksidandan zengin gıda alımı, haftada 3 gün 20 dakikalık yürüyüş vb. egzersiz önerilerinde bulunulabilir. Sigara içilmemesi önemlidir. Sigara yumurta kalitesini bozmakta ve yumurta rezervini olumsuz etkilemektedir.
Erkek ve kadının temel testleri ve değerlendirmesi yapıldıktan sonra ayda bir düzenli adet gören bir kadında en muhtemel yumurtlama zamanı ovulasyon kitleri ya da ultrasonografi takipleri ile ortaya konularak bu dönemlerde düzenli cinsel birliktelik önerilir. Genellikle adetin başından itibaren 11-18. günler arası günaşırı ilişki önerilir. Eğer kadın yaşı 35’den genç ise ve yumurta rezervi iyi ise 6 ay muhtemel yumurtlama döneminde cinsel birliktelik önerilebilir. Bu şekilde gebelik oluşmadığında yardımla üreme tedavileri dediğimiz aşılama ya da tüp bebek tedavisine geçilebilir.

Kolay çocuk sahibi olmak isteyen bir çift için 10 öneri

 1. Sigara içmeyiniz.
 2. Dengeli besleniniz.
 3. Haftada 3 gün 20 dakika egzersiz yapınız.
 4. Sperm tahlili yaptırınız.
 5. Bir jinekolog muayenesine başvurunuz.
 6. Doktorunuzun isteyeceği temel kan testlerini yaptırınız.
 7. Adetiniz ayda bir ve düzenli ise, ikinci 10 günlük dönemde günaşırı cinsel birliktelikte bulununuz.
 8. Adet düzensizliği varsa doktorunuzun belirleyeceği dönemlerde cinsel
  birliktelikte bulununuz.
 9. Kadın yaşı 38 üzeri ise bir jinekolog kontrolünde her ay takipte olunuz, gebelik ihtimalini arttırmak için en uygun takip yöntemini doktorunuzla birlikte belirleyiniz.
 10. Doğru hekim ile ve sabırla bu süreci sürdürünüz, kimsenin psikolojinizi bozmasına izin vermeyiniz.

En kısa zamanda sağlıkla devam edecek ve keyifli bir doğum ile sonlanacak bir gebeliğiniz olması dileklerimle.

Doktorunuza Sorun

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bize Yazın
Sizi Arayalım