Rahim Duvarı (Endometrium) Kalınlığı Ya Da İnceliği Gebeliğe Engel Midir?

Rahim duvarı endometrium dediğimiz rahim iç tabakası embryonun tutunduğu ve gebeliğin devam ettiği bölümdür. Dolayısıyla bu tabakanın optimum kalınlık ve görüntüde olması gebelik elde etmede ve gebeliğin sağlıkla devamında önemlidir. Endometrium kalınlığını takipler esnasında ultrasonografi ile değerlendirmekteyiz.

Endometrium 7 mm’den ince ise altta yatan bir yapışıklık, enfeksiyon ya da rahim anomalisi olabilir. Endometrium kalınlığı 14 mm ve üzerinde olduğunda ise rahim içi polipler, myomlar ya da anomaliler mevcut olabilir. Bu patolojileri tespit etmek için ve tedavisinde histeroskopi yapılmalıdır.

Histeroskopi rahim içerisinin değerlendirildiği bir endoskopik yöntemdir. Anestezi gerektirmeden de yapılabilir. Histeroskopi ile hem endometrium patolojisi var mı ortaya çıkarılacak hem de varsa aynı seansta tedavi edilebilecektir. 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

2
Tüm Yorumlar

avatar
1 Tüm yorumlar
1 Tüm cevaplar
0 Takipçiler
 
En çok cevap verilen yorumlar
En popüler yorumlar
2 Tüm yorum yazanlar
Prof. Dr. Banu Kumbak AygünSevin musaoğlu Son yorum yazanlar
  Takip Et  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sevin musaoğlu
Ziyaretçi
Sevin musaoğlu

Merhaba size bir sorum olacak ben 2 senedir ikinci cocuk için doktora gidiyorum hiç bir doktor sorun olmadığını söyledi fakat geçen ay gittigim 5. Doktor endometriumun kalın olduğunu ve kürtaj olmam gerektiğini söyledi bana duppaston ilaç yazdı bu ay adetimin 2 gunu çağırdı kürtaj olmam gerekiyormus rahim ben size sorum rahim duvari kalınlığı gebeliğe engelmidir birde kaç tane doktora gittim hiç kimse böyle bisey söylemedi şimdi tereddütte kaldım başka doktora da gitmelimiyim

Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
searchhomephonephone-squarewhatsapp
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram