Sperm Morfoloji Bozukluğu İnfertilite Sebebi Midir? Kruger Testi Nedir?

Sperm parametrelerinden morfoloji yani yapı değerlendirmesi için bazı testler yapılmaktadır. Kruger testi sperm morfolojisini değerlendirmede en sık kullanılan yöntemdir. Fakat Kruger değerlendirmesi sperm yapısında çok ufak bir problem olduğunda bile spermi anormal olarak kabul eden bir sistemdir. Dolayısıyla değerlendirme çok katı olup sonuçlar çok düşük oranlarda olabilmektedir. Örneğin Kruger'e göre morfoloji değeri %1 olan bir erkek doğurgan olabilir.

Tek başına morfoloji düşüklüğü doğrudan gebeliğe engel teşkil etmemektedir. Dolayısıyla Kruger değeri düşük olan olgularda embriyolog eğer ciddi bir morfolojik problem olduğunu ifade etmemiş ise tek başına morfoloji bozukluğunda endişe edilmemelidir. Morfoloji değerinin %0 ya da %1 olması doğrudan tüp bebek tedavisine geçmeyi gerektirmez, diğer parametreler yani sperm sayı ve hareketi de birlikte değerlendirilmelidir. Yine morfoloji düşüklüğü anormal bebek doğumuna da yol açmamaktadır.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

Tüm Yorumlar

avatar
  Takip Et  
Bildir
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
searchhomephonephone-squarewhatsapp
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram