Polikistik Over Sendromu

12 Eylül, 23:11
tarihin de güncellendi.
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

Kadınlarda en sık görülen hormonal bozukluk olan polikistik over sendromu (PKOS), kadının adet düzenini bozmakta ve dolayısıyla yumurtlama problemi oluşturarak çocuk sahibi olma yeteneğini olumsuz yönde etkilemektedir. Fakat düzenli adet olan PKOS olguları da vardır. PKOS olan kadınların bazılarında tüylenme çok yoğun olabilir. Dolayısıyla PKOS bulguları kişiden kişiye değişebilir.

PKOS NEDEN OLMAKTADIR?

Nedeni belli değildir. Birden fazla faktör birlikte etkili olmaktadır. Genetik faktörler etkili olmaktadır, anne ya da kızkardeslerde olabilmektedir fakat mutlak kalıtsal bir hastalıktır denilemez.

PKOS OLDUĞUMU NASIL ANLAYABİLİRİM?

Adetlerin düzensiz, daha ziyade gecikmeli olması hatta ilaçsız adet görülmemesi, tüylenmede artış ve çoğunlukla kilolu olmak birlikte olduğunda PKOS kuvvetle düşünülür. Ancak sadece adet düzensizliği olduğunda yapılan ultrasonografide tipik yumurtalık kistlerinin görülmesi de tanıyı koymamızı sağlar. PKOS tanısı koyduracak tek bir test yoktur. Hastanın öyküsü ve geçmişi, şikayetleri, ultrasonografi bulguları ve bazen kan testleri değerlendirilerek tanıya ulaşılır.

PKOS’DAKİ YUMURTALIK KİSTLERİ TEHLİKELİ MİDİR? OPERASYON GEREKİR Mİ?

Yumurtalıklardaki kistler aslında patolojik bir kist değil olgunlaşamayan yumurta içeren keselerdir. Dolayısıyla boyutları 1 cm’nin altında olan bu kistler operasyon gerektirmez. Kansere dönüşmez.

PKOS İÇİN KAN TESTLERİ İSTENİR Mİ? HORMON TESTİ YAPMAK ŞART MI?

PKOS tanısında kan testleri ile hormonları değerlendirmek birlikte görülebilecek diğer hormonal bozuklukları ayırt etmek için istenebilir. PKOS olan kadınlarda hormonların ve kan şekeri ile insulin düzeylerinin değerlendirilmesi eşlik eden başka patolojilerin varlığını bize gösterir.

PKOS OLAN KADINLARDA İNSULİN VE KAN ŞEKERİ TESTİ NİYE İSTENİR?

İnsulin direnci dediğimiz patoloji PKOS olan kadınlarda sık görülmektedir. Dolayısıyla bu kadınlarda obezite ve zor kiloverme görülmektedir. Yüksek insulin düzeyleri androjenlerin de daha fazla üretilmesine yol açarak akne (sivilce), tüylenme, obesite ve yumurtlama sorunu oluşmasında rol oynar.

PKOS OLAN KADINLARDA HANGİ BELİRTİ VE BULGULAR GÖRÜLÜR?

Adet olamama veya gecikmeli olma, infertilite, tekrarlayan düşükler, tüylenmede artış, ciltte yağlanma ve sivilce, hızlı kilo alma ve kilo vermede zorluk, depresyon, hipertansiyon, şeker hastalığı, prolaktin hormonu bozukluğu PKOS olan kadınlarda görülen patolojilerdir.

PKOS KADININ TÜM HAYATINI ETKİLER Mİ?

PKOS olan kadınlar ilerleyen yaşlarda yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, kalp hastalığı, kalp krizi, şeker hastalığı, rahim kanseri (endometrium kanseri)  riski taşırlar. PKOS aslında bir kadın sağlığı problemi haline gelebilir. Bu nedenle özellikle kilo kontrolü çok önemlidir.

Yorumlar (2)

 1. AvatarCansu Durmaz

  Merhabalar hocam sizi uzun süredir takip ediyorum doktorlar bana sende polikistik over yumurtaliklarinda tembellik var dediler benim âdetlerim gayet düzenli her ay yumurtam da oluyor hormonlarim falan da gayet normal cıktı tüplerim de açık yaşım 25 çocuğum olmuyor klomen tedavisi 7 ay kullandım 1 aşılama yaptırdım yine olmadi doğal yollarla benim çocuğum hiç olmaz mi acaba birde eşimde aşılama sırasında yapılan semen analizinde sperm sayısı 12 milyon cıktı benden dolayı mi yoksa eşimin spermleri düşük olduğu için mi çocuğum olmuyor?

  1. Merhaba

   Geçmiş olsun. Uygun bir zamanda tüm testleriniz ile sizi bir değerlendirelim.
   Eşinizin sperm değerlerini detaylı değerlendirmek lazım; sayı dışında hareket ve yapı da önemli. Bir kez daha sperm değerlerinin detaylı incelenmesi yararlı olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Doktorunuza Sorun

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bize Yazın
Sizi Arayalım