fbpx

Ana Hatları İle Kısırlık Ve Tüp Bebek Tedavisi Nasıldır?

Ana Hatları İle Kısırlık Ve Tüp Bebek Tedavisi en önemli ve ilk basamak çiftin hekimi ile görüştüğü ve tetkiklerin değerlendirilerek sorunun ortaya konduğu aşamadır. Bu doğrultuda birlikte kararlaştırılan tedavi yumurta takibi, aşılama ya da doğrudan tüp bebek tedavisi olabilir. Anahatları ile infertilite (kısırlık) tedavisi yumurta takibi, çatlatma iğnesi ve sonrasında ilişki önerilmesi ya da aşılama yapılması aşamalarından oluşan toplamda 12-15 günlük bir süreçtir. Bu süreçte toplam 3-4 kez hekim ile görüşülmektedir.

Tüp bebek tedavisi ise kısa protokol seçildiğinde adetin ikinci günü ile başlayan iğnelerle yumurtalıkların uyarılması, çatlatma iğnesi, anestezi altında yumurta toplama işlemi, yumurtaların sperm ile mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenmesi, oluşan embryoların 3-5 gün laboratuarda takibi ve en iyi 1-2 embryonun seçilerek rahime transferinden oluşan bir süreçtir, toplamda 15-20 gün sürmektedir, hekim ile 5-6 kere görüşülerek ultrasonografi eşliğinde yumurta gelişimi takip edilmektedir. Bu görüşme sıklığı polikistik over gibi bazı hastalarda daha fazla olabilmektedir. Uzun protokol seçildiğinde ise tedavi süreci adetin 21. günü ile başlayarak toplam 1 ay sürmektedir. Öncelikle yumurtalıklar baskılanmakta, adete kadar foliküller eşitlenmekte, daha sonra uyarma aşaması başlamaktadır. Adetle yine kısa protokolde olduğu gibi aynı aşamalardan geçilmektedir.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.
5 1 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram