Myom İnfertilite Nedeni Midir? Her Myoma İşlem Yapılır Mı? Ne Zaman Ameliyat Edilir?

Myomlar rahim kasından kaynaklanan iyi huylu kitlelerdir. Rahimin iç boşluğuna doğru büyüyen submüköz myomlar rahim içerisinde yer kaplayarak gebelik oluşmasında ve gebeliğin devamında probleme yol açarak infertiliteye katkıda bulunabilir. Dolayısıyla bu tip myomları histeroskopi ile temizledikten sonra infertilite tedavilerine geçmek doğru olacaktır. Rahim kasının içinde büyüyen intramural myomlar ise büyük boyutlara ulaşmadan (5-6 cm) infertiliteye ya da düşüğe sebep olmazlar. Bu boyutlara ulaşan myomları da laparoskopik olarak çıkarmak uygun olacaktır. Rahimin dışına doğru büyüyen subseröz myomlar ise infertilite ya da düşüğe sebep olmazlar, takip edilmeleri yeterli olacaktır.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.
0 0 vote
Article Rating
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
searchhomephonephone-squarewhatsapp
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram