Endometriozis Çikolata Kisti Hastalığı Tedavisinde Ameliyat Şart Mıdır?

Endometriozis Çikolata Kisti Hastalığı Tedavisinde Ameliyat şart değildir. Endometriozis rahim iç dokusunun farklı bölgelerde bulunması ile oluşan bir patolojidir. Karın içi yapışıklıklar, yumurtalıklarda endometrioma (çikolata kisti), tüplerde tıkanıklık nedeni olabilir. Derin pelvik alanlarda yerleşerek ciddi adet sancıları ve ilişkide zorlanmaya neden olabilir, infetilitenin sık görülen bir sebebidir.

Her kadında farklı bölgelerde yer alabilir bu nedenle oluşturduğu şikayetler de değişkendir. Endometriozis hastalığı olan bir kadında şikayete göre tedavi şekillenir. Eğer çocuk sahibi olmak istiyorsa kadın yaşını göz önüne alarak öncelikle tüp bebek tedavileri ile bir an evvel bebek sahibi olmaya çalışılmalıdır. Bu durumda ameliyat ancak yumurtalıklarda çikolata kistleri büyük boyutlara ( 4-5 cm üzeri) ulaştığında düşünülmeli ya da şiddetli ağrılı durumlarda yapılmalıdır, aksi halde öncelik tüp bebek tedavilerinindir.

Eğer yaş genç, tüpler açık ve sperm değerleri iyi ise 3-6 ay yumurta takibi de yapılabilir. Fakat yumurtalıkların etkilendiği durumlarda zaman kaybedilmemesine çalışılmalıdır, yumurtalıklarda zamanla rezerv azlığına yol açabilir. Çocuğu olan endometriozis olgularında ise eğer ağrı şikayeti yoğun ise ameliyat önerilebilir, fakat yine endometrioma boyutu ve ameliyat öncesi iyi bir MRI ile değerlendirme önemlidir, gerekirse ameliyat öncesi ilaç tedavileri ile ağrı tedavisi uygulanır.

Dolayısıyla endometriozis hastalığında hemen ameliyat şart değildir fakat iyi bir jinekolojik muayene yapılarak özellikle barsak ve idrar yollarının etkilenmediğinden emin olunmalıdır, aksi durumda ciddi tıkanıklıklara sebebiyet veren durumlar ortaya çıkabilir. Endometriozis olgularında ameliyat zamanlaması tekrar eden ameliyatların olmasını engelleyecektir.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.
0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram