fbpx

Hamile Kalabilmek İçin AMH Değeri Ne Olmalıdır?

AMH değeri, kanda AMH testi yumurtalık kapasitesini değerlendirmede kullanılan over rezervi testlerinin başında gelmektedir. AMH değerine göre bir kadının gebe kalma potansiyeli hakkında fikir sahibi olunabilir fakat kesin olarak gebelik olmayacağını söyleyebilmek mümkün değildir.

Genellikle AMH değeri 0.5 altında olan hanımlarda gebeliği ertelememesi ve tedavilere geçilmesi önerilmektedir. Fakat yumurtalıkların ultrasonografik olarak değerlendirilmesi, foliküllerin sayısının değerlendirilmesi de önemlidir. Over rezervini ortaya koymada ultrasonografik over değerlendirmesi ile AMH birlikte göz önüne alınarak hamile kalma potansiyeli hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.
0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram