Polikistik Over Hastalığım Var. Çocuğum Olmayacak Mı?

13 Ekim, 04:31
tarihin de güncellendi.
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

Polikistik over hastalığı üreme çağındaki kadınların %5-15’inde görülen bir endokrin hastalıktır. Aslında bu hastalığın insülin direnci ve şeker hastalığına yatkınlık gibi metabolik sonuçları olabilirse de genellikle adet düzensizliğitüylenmede artış ve kısırlık sorunlarına yol açmaktadır. Polikistik over hastalığı olan kadınlarda infertilite sıklığı %70-80’lere kadar ifade edilmektedir.

POLİKİSTİK OVER HASTASINI NİÇİN KISIRLIK OLMAKTADIR?

Bu kadınlarda sıklıkla yumurtlamada problemler olmaktadır. Yumurtlama bazı aylar geç bazı aylar da hiç olmayabilir. Dolayısıyla yumurtlama düzensizliği olan kadınlarda adetler de düzensizleşmekte, kilo artışı ve tüylenme beraberinde olabilmektedir. Yumurtlama düzensizliği de kısırlığa ya da gebeliğin gecikmesine neden olmaktadır.

Polikistik over hastalığı olan kadınlarda hormonların değerlendirilmesi de önemlidir. Zaman zaman prolaktin dediğimiz süt hormonu ve tiroid hormonunda da bozukluklar gözlenmektedir. Yine insülin direnci ve karaciğer testlerini değerlendirmek önemlidir. İnsulin ve şeker metabolizması ile ilgili sorun tespit edildiğinde mutlaka yaşam tarzı değişimleri yani diyet, egzersiz yapılmalıdır. Bazı ilaçların da kullanımı ile adetler düzene girebilir ve kendiliğinden gebelikler olabilir.

Kilolu polikistik over hastası öncelikle egzersiz programına alınmalı, sigarayı kesmeli ve 6 ay içerisinde kilosunun %5-10’unu vermeye çalışmalıdır. Kilolu polikistik over hastalarının gebeliklerinde anomali oranı artmakta, gebelikte şeker ve tansiyon ortaya çıkma ihtimali artmakta, düşük riski ve erken doğum riski de daha yüksek olmaktadır. Bu nedenle kilo verdikten sonra gebe kalındığında gebelikte sorun çıkma olasılığı azalmaktadır.

Polikistik over hastalığı olan bir kadın evlendiğinde 6 ay çocuğu düzenli cinsel ilişkiye rağmen olmuyorsa (haftada 2-3 kez ilişki), rahim filmi (HSG) ve semen analizi (spermiyogram) tedavi şekline karar vermeden önce yapılmalıdır. Öte yandan yumurtalıkları uyarıcı ilaçları kullanmadan önce tüplerin geçirgenliğini değerlendirmek şart değildir. Fakat bu ilaca cevap olmadığında diğer tedavi yöntemlerine örneğin iğnelerle yumurtalıkların uyarılması aşamasına geçmeden önce tüpleri değerlendirmek, rahim filmi görmek gerekecektir.

Polikistik over hastalığı olan bir kadında yaş, diğer kısırlık sebeplerinin varlığı, daha önceki tedaviler ve çiftin endişe düzeyi göz önüne alındıktan sonra tedavi şekline karar verilmelidir. Beraberinde uyarıcı haplarla yumurtalıklar uyarılabilir, cevap olmadığında iğnelerle yumurtalık uyarısına geçilebilir, en son çare tüp bebek tedavisine başvurulabilir. Tabii çiftin sosyal ve psikolojik durumu da tedavi süreçlerini belirlemede önemli bir faktördür, bu tedavi sıralaması her çiftte aynı olmayabilir, endişe düzeyi yüksek çiftlerde bazı tedavi aşamaları kısaltılabilir, atlanabilir.

Polikistik over hastalığı olan kadınlar infertilite tedavileri açısından bakıldığında iyi hasta grubudur diyebiliriz, gebelik ihtimali yüksektir. Ancak yumurta uyarısı aşamasında aşırı yumurta cevabı olabileceğinden dikkatli takip edilmelidir.

Merhabalar hocam sizi uzun süredir takip ediyorum doktorlar bana sende polikistik over yumurtaliklarinda tembellik var dediler benim âdetlerim gayet düzenli her ay yumurtam da oluyor hormonlarim falan da gayet normal cıktı tüplerim de açık yaşım 25 çocuğum olmuyor k. tedavisi 7 ay kullandım 1 aşılama yaptırdım yine olmadi doğal yollarla benim çocuğum hiç olmaz mi acaba birde eşimde aşılama sırasında yapılan semen analizinde sperm sayısı 12 milyon cıktı benden dolayı mi yoksa eşimin spermleri düşük olduğu için mi çocuğum olmuyor?

Merhaba

Gecmiş olsun. Uygun bir zamanda tüm testleriniz ile sizi bir değerlendirelim.
Eşinizin sperm degerlerini detaylı degerlendirmek lazım; sayı dışında hareket ve yapı da önemli. Bir kez daha sperm değerlerinin detaylı incelenmesi yararlı olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Bize Yazın
Sizi Arayalım