fbpx

Gebelikte 1. HAFTA

Gebeliğin 1. haftasında, henüz gebelik yoktur. Aslında bizler bu hafta anne adayının son adetinin ilk gününü baz alırız. Evet, eşler düşünür taşınırlar ve bir evlat sahibi olmak isterler, karar verirler ve beklemeye başlarlar. Anne adayının ilk adet günü gelir çatar. İşte bu hafta anne adayı için 1 haftalık gebelik dönemi başlamış bulunmaktadır. Bu hafta anne adayının rahim içi atıkları temizlenecek, tertemiz bir rahim sonrası(sağlıklı bir rahim için geçerli ) sağlıklı yumurtalar oluşması sonucu, yumurtalar büyük buluşmaya hazır hale gelir.

Önceleri jinekologlar hamilelik dönemini ay ay hesaplarlardı. Fakat anne adayları hangi tarihte hamile kaldıklarını bilmedikleri için bir türlü bebeğin ne zaman doğacağını bilemiyorlardı. Şimdilerde ise hamilelik dönemi hafta hafta hesaplanıyor ve bebeğin gelişimi haftasına göre takip ediliyor. Burada ölçü son adet tarihinin ilk gününden itibaren 1 haftalık gebelik oluşumu başlamış oluyor. Gebelik tam olarak 40 hafta sürüyor. Böylece uzmanlar anne adayının gebeliği sürecinde hata yapmamış ve hafta hafta bebeği doğru bir şekilde izlemiş oluyorlar. Bu gelişmelere anne ve baba adayları da büyük bir heyecanla şahit olup haftaları dikkatle takip ediyorlar.

Bayanlarda her ay düzenli olarak yumurta gelişimi oluşur, daha sonra yumurta tüplerde sperma hücresi ile karşılaşır ve çatlamakta olan yumurta, sperm hücresi ile birleşir. Böylece embriyo oluşur.  Bizler bu yumurta hücresine yani bozuk para görünümünde ki embriyoya, zigot deriz.

Gebeliğin 1. Haftasındayız, henüz gebelik gerçekleşmiş değildir. Uzmanlar gebeliğin ilk 1. ve 2. haftasında ortada henüz gebelik yok iken var sayarlar ve burada 1. hafta gebelikte annenin yumurta gelişiminden bahsederler, genel bilgiler verirler. 2. hafta da ise erkeklerde ki sperm hücresinden, nasıl oluştuğundan ve büyük buluşmadan bahsederler. 3. hafta da ise sperm hücresinin yumurta hücresi ile buluşmasından ve bunun sonucunda döllenmenin oluştuğundan bahsederler. 4. haftadan itibaren anne adayı artık hamiledir. Bu haftadan itibaren anne ve baba adayı bebeğinin gelişimini hafta hafta takip edebilir ve onun hafta hafta büyümesine anbean şahit olmuş olurlar.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

5 1 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram