fbpx

Gebelikte 8. Hafta

Bu hafta itibari ile bebeğiniz azar azar kıpırdanmaya başlar. Bebeğin hareketlerini maalesef 8 haftalık gebelik döneminde hissetmek mümkün değildir. Bebeğiniz henüz çok küçük olduğu ve kasları henüz hiç gelişmediği için anne adayı çok istese de bebeğin hareketlerini hissedemez. Bebeğin o minnacık hareketlerini, rahmin içinde bulunduğu amniyon sıvısı emer ve anne bu minik hareketleri hissedemez.
8 haftalık gebelikte bebeğin ağız içi ve damakları oluşur. Bu dokular hem çok şeffaf hem de oldukça naziktir. Henüz kıkırdak yapısı bile oluşmamıştır. Hafif sertleşme vardır. Buna rağmen çok şaşırtıcı olsa da diş ve damakların kökleri oluşur. 8 haftalık gebelikte en önemli gelişme bebeğin kulaklarının taslak olarak oluşması ve hafif hafif karışık uğultu gibi sesler işitmesidir.
Bu hafta bebeğin akciğerleri oluşur ve bebeğin doğumuna kadar gelişmeye devam eder. 8 haftalık gebelikte bebeğin iskelet olarak tüm şekli oluşmuştur henüz kıkırdak bile olmasa taslak olarak belirgindir ve yavaş yavaş sertleşir. Bebeğin elleri ve parmakları gelişim olarak tam ama parmaklar hala perdeli bir şekildedir. Bebeğin organları henüz ince zar şeklinde oluşmaya başlamaktadır.

GEBELİKTE 8. HAFTA DA BEBEĞİN KİLOSU VE BOYU NE KADARDIR?

Gebelikte 8 haftada bebeğin kilosu sadece 2 gr, boyu ise tam olarak 15 milimetredir.

8. HAFTALIK GEBELİKTE ANNE ADAYINDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

Gebelikte 8. hafta itibari ile anne adayında şikayetler hat safhadadır. Anne adayının midesi bulanıyor ve yaşamaktan adeta bıkıyor. Nefes almak bile anne adayı için büyük sıkıntıdır. Anne adaylarının genelinde dışarıda soluduğu hava bile kokar ve nefes dahi almak istemezler. Hamilelikte hassasiyetler kişiye göre değişir. Bazı anne adayları yağan yağmur kokusundan bile etkilenir. Bu hafta
anne adayları hamile olduklarına pişman bile olabilirler. Bu derece yoğun mide bulantısı hamile anne adayının psikolojisini ciddi bir şekilde bozar. Anne adayı bu dönemde oldukça nazlı olur. Baba adaylarının ise bir hayli sabırlı olması gerekir.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram