Gebelikte 12. Hafta

Organların hızla büyüdüğü, iç organların ise artık çalışmaya başladığı 12 haftalık gebelik haftasına geldik. Bu küçük insan yavrusunun tüm organları (iç ve dış) yavaş yavaş çalışmaya başlıyor. Hamileliğin bu haftasında bebeğin tırnakları belirginleşmeye ve kıkırdak dokusu sertleşmeye başlamıştır. Ayrıca bebeğin saçları kafasının üzerinde çıkmaya başlamıştır. Bebeğin midesi ve bağırsağı çalışmaya ve dolayısı ile sindirim sistemi de çalışmaya başlamıştır.
12. haftalık gebelik dönemi bebeğin en çok hareket ettiği, haftalardandır. Bebek anne karnında hiç durmaz ve sürekli hareket eder. Bu hafta bebeğiniz hiç durmaz ve hemen her yerine dokunur. Artık dokunduğu yerleri bilerek dokunur. Bu haftada bebeğin ilk defa yaptığı hareketlerde vardır örneğin; 12 haftalık gebelikte bebeğiniz adeta çene egzersizi yapar gibi çenesini açar kapatır, açar kapatır. Bu hareket bebek için fıtridir. Böylelikle çene kaslarını  güçlendirmiş olur. Bu hafta bebeğinizin ultrason görüntüsünde denk gelebilirse hıçkırıklarını görebilirsiniz. Bebeğiniz her ne kadar çenesini açıp kapatıyor olsa da yutmayı henüz bilmiyordur.
Bebeğiniz bu hafta da o kadar çok hareket eder ki dokunduğu her yeri de beynine kaydeder. Bebeğiniz dokuna dokuna dudaklarını keşfetmiş olmalı ki, bu hafta emme refleksi gelişmiş ve bebeğimiz artık parmak emmeye başlar. Ultrasondan da denk gelip izlerseniz bu an çok hoş bir görüntü olarak aklınızda kalacaktır.

GEBELİKTE 12. HAFTA DA BEBEĞİNİZİN ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ NASILDIR?

GEBELİKTE 12. HAFTA

GEBELİKTE 12. HAFTADA BEBEĞİNİZİN BOYU VE KİLOSU NE KADARDIR?

Bu hafta itibari ile bebeğin kilosu 15 gram, boyu ise 7 cm’ dir.

GEBELİKTE 12. HAFTA İTİBARİ İLE HAMİLE ANNE ADAYINDA GELİŞEN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

Anne ile bebeği ile arasında telepatik bir bağ vardır. Hem duygusal açıdan hem de fiziksel açıdan yavrusunu hissetmektedir.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram