Gebelikte 40. Hafta

23 Temmuz, 20:20
tarihin de güncellendi.
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı
GEBELİKTE 40. HAFTAGEBELİKTE 40. HAFTADA BEBEKTE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER40. hafta itibari ile gebelik sonlanacak yani doğum gerçekleşecektir. Bebeğin doğduğunda vücut ısısını ayarlayacak yeterince yağ depolanmıştır. Anne adayı bebeği ilk altı ayında enfeksiyon riskine karşı korumak için antikor üretmeye devam eder ve bebeğin emzirilmesi ile bu antikorlar savunma mekanizmasını geliştirmede görev alır.GEBELİKTE 40. HAFTADA BEBEĞİN ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ NASILDIR?       40. hafta gebelik döneminde bebeğin görüntüsü aynen böyledir.

GEBELİKTE 40. HAFTADA BEBEĞİN BOYU VE KİLOSU NE KADARDIR?

Gebelik döneminde bu hafta da bebeğin ortalama ağırlığı 3.750 – 4 kilo kadardır. Boy uzunluğu ise 48 – 55 cm arasında seyreder (Ancak her bebek aynı ölçülerde doğmaz). Kafatası kemikleri henüz tamamen yapılanmamış olduğundan doğum kanalından rahatlıkla geçebilir.

GEBELİKTE 40. HAFTA HAMİLE ANNE ADAYINDA NASIL DEĞİŞİKLİKLER OLUR?

Gebeliklerin bir kısmında doğum 40. haftayı geçerek 41 ya da 42. hafta da gerçekleşir. Ancak doğumun 42. haftayı geçmesine doktor tarafından izin verilmez. Bu arada anne adayı oldukça fazla kilo almıştır. Gebeliğin ilk dönemlerinde yaklaşık 2 – 3 kilo alan anne artık gebeliği neredeyse 15 kilo alarak tamamlar.Gebeliğin sona yaklaşması ile mide ekşimeleri iyice artar. Kasılmalar şiddetini artırır. Ancak doğum kasılması olup olmadığı nasıl anlaşılır? Eğer bu kasılmalar yürürken ya da başka hareketler ile azalıyor ise doğum sancısı değildir. Eğer kasılmalar belli aralıklar ile düzenli bir şekilde devam ediyor ise artık doğum zamanının geldiğini göstermektedir. Bağırsaklar gebelik boyunca darbe aldığı ve son hafta itibari ile hala darbeye maruz kaldığı için ishal başlayabilir. Bağırsakta oluşan değişimler doğumun çok yakın olduğunun habercisidir. Son hafta bacaklarda kramplar oluşmaya başlar.Gebelik döneminde 40. hafta da bebeğin hareketleri artık oldukça yavaşlar. Anne adayı artık uyumak da da iyice zorlanır. Enerjisi azalır. Sürekli uyuklama hali olur. Bu çok normal bir durumdur ve endişelenmeye gerek yoktur. 

Bize Yazın
Sizi Arayalım