Gebelikte 25. Hafta

23 Temmuz, 20:19
tarihin de güncellendi.
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı
GEBELİKTE 25. HAFTA25. haftadagebelik iyice zorlaşmaya başlar. Yorgunluk hissi artar. Gebeliğe bağlı olarak göz kuruluğu meydana gelir. Bunun için de yapay gözyaşı preparatları kullanabilirsiniz. Gözler artık ışığa daha duyarlı olacaktır.Gebeliğin 25. haftasında hormonlar oldukça etkili olacaktır. Buna bağlı olarak akıntılar olabilir. Bu durumda pamuklu giysiler giyilmesi ve temizlik konusunda dikkat edilmesi önerilir. Bu akıntılar kokusuz ve sarı renktedir. Kaşıntı olursa bir doktora danışılmalıdır.25 haftalık gebelikte rahim iyice büyüyecektir. Buda hamilede bel ve bacaklarda ağrılara yol açacaktır. Bunun için sıkça hareket edilmeli, ılık bir duş alınmalıdır. Ağrıların artması gibi durumlarda doktor kontrolünde ağrı kesici ilaç alınabilir.GEBELİKTE 25. HAFTA DA YAPILMASI GEREKEN ÖNEMLİ BİR AŞAMA VAR MIDIR? NELERDİR?Bu dönemde kesinlikle 50 gram şeker yükleme testi yapılmalıdır. Bu evrede çıkan şeker kendini göstermez. Bu yüzden anne ve bebek sağlığı için şeker testi 24–28 haftaları arasında mutlaka yapılmalıdır. Aç veya tok karnına yapılan şeker yükleme testinden 1 saat sonraki şeker ölçümü 140 mg/dl altında olmalıdır.25. haftada bebeğin durumu ise şu şekildedir; Artık bebeğin kalp atışları duyulmaya başlanır. Anne bebeğe bir adım daha yakınlaşır. Bebeğin cinsiyet özellikleri iyice yerine oturur. Erkek bebekler de testisler erbezi torbasının içine yerleşir. Kız bebeklerde ise vajina oluşumu tamamlanır.Omurga sistemi eklemler ve bağlar son şeklini alırlar. Bebeğin tat duyusu gelişmeye başlar. Bebeğin hareket alanı daralmaya başlar. Derisi biraz daha kalınlaşır ancak hala şeffaftır. Artık uyuyup uyanmaya başlar.GEBELİKTE 25. HAFTADA ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ NASILDIR?  
  1. hafta da bebeğin ultrason görüntüsü aynen böyledir. Ultrasonda artık bebeğinizin gülüşlerini bile yakalayabilirsiniz.

GEBELİKTE 25. HAFTADA BEBEĞİN KİLOSU VE BOYU NE KADARDIR?

Bebeğin boyu 34 cm’ e ulaşırken ağırlığı da 700 gramı bulur. Kalp atışları daha çok hissedilir. Anne adayının karnına kulağınızı dayarsanız bebeğinizin atan kalbini duyabilirsiniz.

GEBELİĞİN 25. HAFTASINDA ANNE ADAYINDA GÖRÜLEN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

Bu hafta itibari ile anne adayının nefesi daralmaya başlar. Artık çok yol yürüyemez ve nefesi tıkanır. Ancak bununla beraber karnı da çok büyümüştür. 

Bize Yazın
Sizi Arayalım