Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal gebelik, gebelik testi pozitif olarak tespit edildikten 1 hafta ya da 10 gün sonra yapılan ultrasonografide gebelik kesesinin gözlenemediği ve kanda gebelik testi değerinin düşüşe geçtiği patolojik bir gebelik türüdür. Bir tür erken dönem düşüktür diyebiliriz. Sebebi embryoya ait olabileceği gibi anneye ait nedenler de olabilir. Embryo rahime tutunmuş fakat daha sonra hücre bölünmesini durdurmuştur. Embryoya ait sebeplerin başında genetik problem gelmektedir. Anneye ait sebepler ise annenin tiroid hastalıkları, diğer sistemik hastalıkları, rahim anomalileri, rahim içi yapışıklıklar, tüplerle ilgili patolojiler olabilir. Kimyasal gebelikler sonrası ayrıntılı bir jinekolojik muayene ve rahim filmi çekilerek jinekolojik bir sorun olup olmadığı tekrar gözden geçirilmelidir.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.
0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram