Tekrar Eden Tüp Bebek Başarısızlıklarında Hangi Tetkikler Yapılır?

Tekrar eden tüp bebek başarısızlıkları daha önce iki veya daha fazla tüp bebek başarısızlığı olduğunda yeni bir tedavi öncesi tekrar her bir noktanın gözden geçirilmesi iyi olacaktır.

Özellikle iyi kalitede yani 5. gün embryosu (blastokist evre embryo) transfer edildiği halde gebelik oluşmadıysa annenin tekrar iyi değerlendirilmesi gerekir ve anne-babanın kromozom testleri (genetik testler) istenmelidir. Annenin rahim iç duvarı dediğimiz endometrial kavitesini histeroskopi ile değerlendirmek uygun olacaktır. Yeni bir rahim filmi çekerek tüplerde bir patoloji olmadığını ortaya koymak da iyi olacaktır.

Ayrıca anneye ait tiroid, prolaktin, diyabet, pıhtılaşma testleri yapılarak başkaca bir sorun olmadığından, embryonun tutunmasına engel anneye ait bir hastalığın olmadığından emin olmak gerekir. Embriyo kalitesi düşük olan olgularda ise sigaranın bırakılması, dengeli beslenme ve varsa kilo probleminin çözülmesi sonrası yeni bir tedaviye başlanmalıdır.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.
0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram