fbpx

Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarısız Olur?

Tüp bebek tedavisinde başarı %20-80 arasında değişmektedir. Kadın yaşı, infertilite sebebi gibi hasta özellikleri yanında hekim tecrübesi, tedavi uygulaması ve laboratuar donanımı ile embryolog tecrübesi tedavi başarısında etkili rol oynamaktadır. Kadın yaşı ilerledikçe başarı azalmaktadır, o nedenle ileri yaş evliliklerde tedaviyi ertelememek gerekir. Yine ciddi sperm problemlerinde deneme sayısı artabilmektedir.

Yumurtalık kapasitesinde azalma da elde edilecek yumurta sayısında azalmaya neden olarak başarıyı olumsuz etkilemektedir. Hasta özellikleri dışında iyi bir yumurtalık uyarma tedavisi ve doğru dozlarda iğne uygulamaları da başarıda çok etkilidir. Dolayısıyla takip eden hekimin tecrübesi en önemli belirleyicilerdendir. Elde edilen yumurtaların laboratuarda sperm ile döllenmesinde embryolog tecrübesi, dikkati ve laboratuar olanakları da başarıya giden yolda etkilidir. Dolayısıyla çiftin özellikleri dışında hekim ve laboratuar tedavi başarısını etkiler. İyi bir hekim ve laboratuar tercihi tedavi başarısında belirleyicidir.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.
0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram