Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Ve Gebeliğin Erken Döneminde Olan Kanamalarda Ne Yapalım?

Tüp bebek tedavisinde gebeliğin erken döneminde kanamalarda embryo transfer edildikten sonraki 12 gün içerisinde olabilen kahverengi ya da kırmızı kanamalar hastaları tedirgin etmektedir. Transferden hemen sonraki 1-2 gün içerisindeki lekelenmeler normaldir.

Fakat gebelik testine yakın olan zamanda ortaya çıkan leke tarzı kanamalarda hastalar genellikle embriyonun tutunmadığını düşünmektedir. Halbuki bu kanamalar bazen de implantasyon dediğimiz yapışma kanamaları olabilir. Bu nedenle ilaçları kesmemek ve hekim ile irtibata geçmek önemlidir. Gebelik testi pozitif olarak tespit edildikten sonraki kanamalar ise mutlaka değerlendirilmelidir. Gebelik kesesi etrafında oluşan kanama odakları, boş gebelik ya da dış gebelik bu gibi kanamalara sebep olabilir.

Bazen de sağlıkla giden bir gebelikte ortaya çıkan bu kanamaların ciddi bir sebebi olmayabilir ve hormonal takviye gerekebilir. Dolayısıyla bu tür kanamalarda hekimin değerlendirmesi sonrası progesteron içeren iğneler ve diğer bazı ilaçları kullanmak gerekebilir, mutlaka hekim ile irtibata geçilmeli, ihmal edilmemelidir.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.
0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram