Tüp Bebek Tedavisinde Embryo Dondurmak Faydalı Mıdır?

Tüp bebek tedavilerinde bazı yöntemler başarıyı arttırmak ya da devam ettirmek için kullanılabilir. Embryo dondurma bu tür bir yöntemdir. İyi kalitede embryo rahime verildikten sonra kalan iyi kalite embryolar varsa onları dondurarak saklamak faydalıdır. Gebelik olmadığında dondurulan embryolar çözülerek yumurtalıkların uyarılmasına gerek kalmadan çözülmüş embryolarla gebelik şansı devam edecektir.

Gebelik olduğunda ise beş yıl içerisinde istendiğinde ikinci gebelik için dondurulan embryolar kullanılabilecektir. Embryo dondurma yöntemi yumurtalıkların uyarılması esnasında hiperstimulasyon gelişen yani aşırı yumurtalık cevabı olanlarda, OHSS denilen karın içerisinde su toplanması ile karakterize tehlikeli durumun önlenmesi için de kullanılan bir yöntemdir, embryoların hepsi dondurularak transfer ertelenir ve böylece OHSS riski azalabilir.

Ayrıca yumurtalık kapasitesi az olan kadınlar da her ay az sayıda gelişen yumurtalardan oluşan embryolar birer birer dondurularak havuz sistemi ile transfere kadar biriktirilebilir. Bu havuz yönteminin rezervi az olan ya da ileri yaş hanımlarda başarısı tartışmalıdır. Ancak embryolara genetik inceleme yapılacak ise tavsiye edilebilir.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.
0 0 vote
Article Rating
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
searchhomephonephone-squarewhatsapp
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram