Yumurta, Sperm Ve Embryo Dondurulması

16 Eylül, 10:22
tarihin de güncellendi.
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

YUMURTA, SPERM VE EMBRYO DONDURULMASI
Yumurta, sperm ve embryonun dondurulması günümüzde yardımla üreme tedavilerinin önemli bir parçası olmuştur. Tedavilerdeki teknik gelişmeler ve dondurma-çözdürme yöntemlerindeki gelişmeler gametlerin (yumurta ve sperm) ve embryoların emniyetle dondurularak ileride kullanılabilmesini sağlamaktadır.

-Embryo ne zaman dondurulur?

  • Tüp bebek tedavisinde embryo transferi sonrası fazladan kaliteli embryoların kalması durumunda
  • Tüp bebek tedavisi sırasında veya embryo transferi öncesi yumurtalıkların aşırı cevap vermesi neticesi kadında aşırı şişkinlik ve nefes darlığı olması durumunda (hiperstimulasyon)
  • Tüp bebek tedavisi esnasında endometrium kalınlığının yeterli seviyeye ulaşmaması durumunda
  • Kadında kanser teşhis edildiğinde kemoterapi almadan önce (ileride doğurganlığının devam etmesi için)

-Embryo nasıl dondurulur?

Embryolar bazı solusyonlar içerisinde yavaş ya da hızlı (vitrifikasyon) dondurma teknikleri ile dondurulmakta ve -196 derecede nitrojen tanklarında bu dondurulmuş embryolar saklanmaktadır.

-Embryolar ne kadar süre ile dondurularak saklanabilir?

Ülkemizde yasal olarak embryolar dondurularak 5 yıl saklanabilir.

-Dondurulmuş embryolarla başarı nedir?

Günümüzde vitrifikasyon denilen hızlı dondurma teknikleri ile dondurulan embryolar çözüldüğünde %90-100 oranında canlı olduğu görülmektedir. Dondurulmuş embryolarla yapılan embryo transferi sonrası gebelik oranları %40-60 civarındadır.

-Dondurulmuş embryolarla elde edilen gebeliklerde anomali oranı artar mı?

Dondurma tekniklerinin embryoya zarar vermediği ve embryo transfer edildiğinde oluşan gebeliklerde anomali oranının artmadığı bilinmektedir.

-Embryo dondurma yöntemi her merkezde rutin uygulanmakta mıdır?

Tüp bebek tedavisinin bitiminde kalan sağlıklı embryoların dondurulması ve eğer gebelik olmazsa çözülerek transfer edilmesi ile tedavi başarısının devamı sağlanmaktadır. Eğer gebelik olursa 5 yıl içerisinde tekrar çocuk isteği olduğunda çözülerek kullanılabilir. Dolayısıyla çiftler için ekonomik olup, psikolojik olarak da iyi hissetme hali sağlar. Fakat embryo dondurulması iyi laboratuar koşulları ve deneyim gerektirir. İyi merkezlerde embryo dondurulması hasta onamı alınarak rutin olarak önerilmektedir. Tüp bebek tedavilerinde başarıyı devam ettiren ve arttıran bir yöntemdir. Ayrıca tüp bebek tedavilerinde çoğul gebelik riskinde azalmayı sağlayan en önemli yöntemdir.

-Dondurulmuş embryoları transfer etmeden önce kadın nasıl hazırlanır?

Kadında yumurtalıklar uyarılmaz, iğne ile yumurta takibi tekrar yapılmaz. Adetinin 2-3. günlerinde yapılan ultrasonografi ve kan hormon testi değerlendirmesi sonrası bazı estrojen içeren haplar ya da bantlar kullanılarak 15 gün takip edilir. Kadın ultrasonografi için iki kez çağırılır. Takip ve tedavi sürecinde erkeğin gelmesine gerek yoktur. Endometrium en az 7-8 mm kalınlığa ulaştığında embryolar çözülerek aynı gün ya da 1-2 gün takip edilerek rahim içerisine transfer edilir. Transferden 12-14 gün sonra gebelik testi yapılır. Bu süreçte sadece haplar, bant ve fitil kullanılmaktadır.

Doktorunuza Sorun

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bize Yazın
Sizi Arayalım