fbpx

Gebelikte 2. HAFTA

Geçtiğimiz hafta 1 haftalık gebelik haftasıydı, detaylı bir genel malumat vermiştik işte 2. haftalıkgebelik de ise geçen hafta olduğu gibi gebelik henüz yok, anne adayının yumurtalıkları gelişti ve döllenmeye hazır hale geldi. Bu hafta da dilerseniz baba adayının sperm hücrelerine biraz değinelim.

SPERM HÜCRESİ NEDİR?

Sperm hücresi erkeklerde üreme organlarında bulunan minicik yani milimetrenin yüzde biri kadar olup erkeğin adeta bir fabrika gibi çalışan testislerinde üretilir. Sperm hücreleri sıcağı sevmezler ve vücut ısısında bile işlevlerini kaybederler. Bu nedenle yaratıcı sperm hücrelerini mükemmel bir şekilde çalışan testisler içerisinde, testisleri ise bir torba içerisinde vücudun dış bölgesinde yaratmıştır. Böylelikle sperm hücreleri vücut ısısından zarar görmeyecek ve sağlıklı bir döllemeye hazır hale gelecektir.
Sperm hücresi şekil itibari ile iribaşlara benzer. Bilindiği üzere iribaşlar kurbağa yavrusudurlar. Başları kocamandır. İncecik bir vücut ve kuyrukları vardır.

Ejükilasyon  yani boşalma sonrası, milyonlarca sperm hücresi kadının yumurta hücresi ile buluşmak için kadının genital bölgesine hücum eder. Bu yolculuk da büyük bir savaş verilir. Güçlü olanın kazandığı bir savaştır bu. Bu savaş sonrası genital bölgeye gelinceye kadar milyonlarca sperm hücresinden bin tanesi kalır. Bu bin tane güçlü sperm hücresinden de sadece bir tanesi en güçlü ve en hızlı rahme tutunacak ve diğerleri bu savaşı kaybedeceklerdir. Ortalama olarak 12 ila 24 saat arası bekleyebilir, bu nedenle erkek bu durumu değerlendirmelidir. Kadının yumurta hücreleri geliştiğinde fallop tüplerinde hazır bir şekilde bekleyen spermler mutlaka bulunmalıdır. Ancak bu şekilde gebelik gerçekleşebilir.
Gebelikte 2. hafta da anne adayı ve baba adayı ikisi de hazırdır. Artık birleşme gerçekleşmeli. Bu birleşme sonucu anne adayı gebe kaldı mı? Bu sorunun cevabı 4. hafta gebeliktedir. 4 hafta gebelik sürecinde anne adayının adet gününün gecikmesi ve sonrasında gebeliğin ilk belirtileri ile yapılan gebelik testleri sonucunda belli olacaktır. Bu süreci bebek isteyen anne ve baba adayları heyecanla beklemektedir. Bu süre ortalama 10 gündür. Yani adet zamanı geciken anne adayı, 10 gün bekler ve gebelik testi yaptırır. Anne adayı gebe olduğunu öğrendiğinde takriben 5 ya da 6 haftalık hamiledir.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

5 1 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram