fbpx

Gebelikte 20. Hafta

GEBELİKTE 20. HAFTA
Bu hafta bebeğiniz tam tamına 5. ayını bitirmiş oluyor. Uzmanlar gebelik sürecini hesaplarken ay olarak hesaplayınca doğum tarihinde yanılmalar oluyordu. Sıfır hata ve doğum haftasını tam tespit için hamilelik dönemini hafta hafta hesaplayarak hamile anne adayının ne zaman doğum yapacağını tahmin edebiliyorlar. 20 haftalık gebelikte bebeğin poposu ve başı orantılıdır. Bebek artık tam bir bebek görünümündedir. Henüz akciğerleri tam gelişmediğinden ani bir doğum halinde yaşama imkanı pek yoktur.
20 haftalık gebelikte beyin ve zeka olarak bebeğiniz 5 yaşına kadar beyni ve gelişimi tamamlanmıştır ve adeta kodlanmış gibidir. Bu hafta itibari ile bebeğiniz sesleri daha da iyi algılamaya başlamıştır. Bu hafta bebeğiniz ani çığlıklara, bağırışlara tepki verir, aniden sıçrar ve korkar. Yumuşak bir seslenmeyi dahi anlar ve şımarır.
20 haftalık gebelikte bebeğin tırnakları uzar ve adeta rahatsız eder. Bebeğin saçları ve kaşları da bir hayli uzamıştır.
Bu hafta annenin hamilelik döneminin tam yarısıdır. Bu hafta bebeğin gözleri kapalıdır. Fakat bebek yinede gözlerini açıp kapamaya çalışır. Bebeğiniz göz kapaklarını çalıştırmaya çabalar. İlerleyen haftalarda bebeğiniz gözlerini açıp kapayabilecektir.
20 haftalık gebelikte bebek erkek ise testisleri karın içerisinden testis torbalarına dolmaya başlar. Erkek sperm hücresi çok hassas oldukları için vücut sıcaklığına dayanamaz ölürler. Bu nedenle yaratıcı sperm hücresini dışarıda bir torba içerisine alarak yaratmıştır. Kız bebeklerde bu haftadan itibaren tam tamına 6 milyon yumurta hücresi bulunur. Bebek ilerleyen yıllarda ki tüm yumurta hücrelerini taşır. Bu durum doğunca ve ilerleyen yıllarda artmaz bilakis yıllar geçtikçe daha da azalır. Bu haftadan itibaren bebeğin sindirim sistemi tam olarak çalışmaya başlar. Mide artık sindirim yapabilecek seviyeye gelmiştir.
GEBELİKTE 20. HAFTADA ANA KARNINDAKİ BEBEĞİN ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ NASILDIR?        
20 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü aynen böyledir.
GEBELİKTE 20. HAFTADA BEBEĞİN BOYU VE KİLOSU NE KADARDIR?   
20 haftalık gebelikte bebeğin kilosu 300 – 400 gram arasında değişir. Boyu ise 25 – 26 cm’ dir.
GEBELİKTE 20. HAFTA DA ANNE ADAYINDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?
Bu hafta itibari ile anne adayının midesinde bebeğin çıkan saçları ve kılları yüzünden hafif ekşimeler oluşur. Bu durum ilerleyen haftalarda daha da artar. Hassasiyet ölçüsü kişiye göre değişir.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram