Gebelikte 29. Hafta

GEBELİKTE 29. HAFTA
Bu hafta itibari ile bebeğimiz iyice büyüdü, hamile anne adayımızın karnı da iyice büyümüştür. Anne adayın da kilo alımı da artmıştır. 29 haftalık gebeliklerde anne adayı gebeliğin ilk gününden itibaren en az 11 kilo almış bulunuyor. Bu hafta bebek neredeyse doğacak bir bebek boyutuna gelmiştir. Bebeğin beş duyusu da tam gelişmiş olup akciğerleri hariç vücudunda ki tüm organları gelişimini tamamlamıştır. Önümüzdeki haftalarda akciğer gelişimini de tamamlayacaktır.
29 haftalık gebelikte bu hafta kan hücreleri alyuvarlar üretir. Bebek artık bu haftalarda annesini babasını tam duyabilir. Bebek gözlerini açıp kapatabilir, anne karnında ki ışığa da alışmıştır. Işıklı bir yer arar kendine. Işığın geldiği yere bakarken gözlerini kamaştırabilir. Bebeğin bu hafta itibari ile bağışıklık sistemi oluşmaya başlar.
GEBELİKTE 29. HAFTADA BEBEĞİN BOYU VE KİLOSU NE KADARDIR?
29 haftalık gebelik de bebeğin kilosu 1250 gram olmuştur. Boyu ise tam olarak 37 cm dir. Bebek artık dünyaya gelmeye hazırlanmaya başlar.
29 HAFTALIK GEBELİKTE ANNE ADAYINDA OLAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?    
Bu hafta itibari ile hamile anne adayında göğüs ucunda iyice hassasiyet ve kabarma oluşur. Göğüsler iyice kahverengi olur. Göğüslerde süt üretimi başlamıştır. Hamile anne adayının tansiyonu düzenli bir şekilde ölçülmelidir. Anne adayı artık acil bir duruma karşı bebeğin tüm doğum hazırlıklarını yapmalıdır. Anne adayı doğum yaklaştıkça nazlanır, hassaslaşır, oldukça da alıngandır. İlgilenip, üzmemek gerekir. Artık bebek de konuşmaları duyabildiği için, konuşmalara dikkat etmek gerekir. Anne adayları hamileliklerinin son aylarında daha bir bezgin oldukları için moral ve motivasyon oldukça önemlidir. Anne adayının moralinin sağlam olması bebeğin ruh sağlığı içinde oldukça önemlidir.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram