fbpx

Gebelikte 35. Hafta

GEBELİKTE 35. HAFTA
Gebelik döneminde 35. hafta bebeğiniz artık ters, anne karnında taklalar atar ve bir bakıma rahim yolunu keşfeder ve doğuma hazırlık yapar. Bebeğiniz bu haftalarda artık hızla büyümekte, anne adayının da karnı iyice büyümektedir. Gebelik döneminde 35. hafta da bebeğinizin artık akciğerleri hariç tüm gelişimi tamamlamıştır. Akciğerleri ise önümüzde ki haftanın sonlarında gelişimini tamamlayacak ve doğuma hazır bir hale gelecektir. Gebelik döneminde 35. hafta bebeğinizin bütün vücut fonksiyonları çalışır durumda olup tam bir bebektir.
Gebelik döneminde 35. haftadan sonra bebek hızla kilo alacak ve iyice büyüyecektir. Anne, babasını hatta kardeşlerini sesinden tanıyor olacağından doğduğunda da bu sesleri arayacaktır. Gebelik döneminde 35. hafta beyin duyduklarını kaydediyor olduğu için bebek doğduktan sonra da anne karnında ki günlerini ve annesinin konuştuklarını hatırlayacaktır.
GEBELİKTE 35 HAFTADA BEBEĞİN KİLOSU VE BOYU TAM OLARAK NE KADARDIR?
Gebelik döneminde 35. hafta itibari ile bebeğin kilosu 2500 gramdır. Bebeğin boyu ise 45-47 cm arasındadır.
GEBELİKTE 35. HAFTA DA ANNE ADAYINDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?
Gebelik döneminde 35. hafta itibari ile hamile anne adayının çok dışarı çıkması doğru değildir. Yolculuk yapması da çok sakıncalıdır. Özellikle uzun yolculuk anne adayı için hiç tavsiye edilmez. Şayet yolculuğu özel aracınız ile yapılacaksa da o zaman sık sık mola verip hamile anne adayına bol bol yürüyüş yaptırmalıdır.
35 haftalık gebelikte erken doğum söz konusu olur ise şayet, anne adayı ve etrafındakilerin panik yapıp korkmalarına hiçbir sebep yoktur. Çünkü 35 haftalık doğan bir bebek yaşama sıkıntısı çekmez.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram