Gebelikte 36. Hafta

GEBELİKTE 36. HAFTA
Bu hafta bebeğinizin akciğerlerinin de gelişimini tamamladığı bir haftadır. Akciğerlerinde gelişimi sonrası bebeğin artık tüm vücut olarak doğuma hazır olduğunu söyleyebiliriz. Bu haftadan sonra ki haftalar bebeğin büyümesi için ana rahminde kalır. Bebeğiniz artık tam bir bebektir ve herhangi bir şekilde erken doğum olduğu vakit rahatlıkla yaşayabilir bir durumdadır.
36 haftalık gebelikte bebeğin meme emme kasları oldukça güçlenmiş ve doğar doğmaz meme emecek şekilde kodlanmıştır. Bebeğinizin kafatası yumuşacıktır bu durum bebeğin doğum kanalından rahatça gelişimi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca kafatasında ki açıklık ise bebeğin beyninin hala gelişmekte olduğunun işaretidir. Bebek doğduktan bir yıl sonrasına kadar bebeğin bıngıldağı kapanmayacak ve böylece bebeğin beyni gelişecektir.
36 haftalık gebelikte bebeğin bağışıklık sistemi tamamen gelişmiştir. Doğum esnasında bebeği herhangi bir enfeksiyondan koruyacak şekilde kuvvetli bir bağışıklığa sahip durumdadır.
Gebelik döneminde bu hafta  itibari ile bebek artık doğuma hazır bebeğinizi net bir şekilde görmeniz mümkündür.
GEBELİKTE 36. HAFTADA BEBEĞİN KİLOSU VE BOYU NE KADARDIR?
Gebelik döneminde bu hafta itibari ile bebeğin kilosu 2750 gram, boyu ise 46-47 cm’ dir. Bu haftalarda bebek artık iyice ağırlaşmış ve tam bir kucağı dolduracak hale gelmiştir.
GEBELİKTE 36. HAFTALIK HAMİLE ANNE ADAYINDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?
Bu hafta hamile anne adayında artık şişmeler ve rahatsızlıklar hat safhadadır. Annenin bir yandan gücü kalmamış bir yandan da sabrı kalmamıştır. Bebeğin annenin idrar yollarına baskısı artar ve anneyi sık sık idrar yapmaya zorlar. İdrar yollarında sancı ile birlikte yanma gibi rahatsızlıklar söz konusu olabilir. Bebek artık geliyor…
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram