Gebelikte 33. Hafta

GEBELİKTE 33. HAFTA
Gebelik döneminde 33. hafta itibari ile anne adayının ellerinde ve ayaklarında şişlikler oluşabilir. Yüzünde ve burnunda da şişmeler oluşabilir. Bunlar geçicidir. Anne adayının yüzünde lekelenmeler de oluşabilir bu lekelerin bir kısmı geçer bir kısmı kalıcı olabilir. Gebelik döneminde 33. hafta günümüzde çeşitli doğal ve kimyasal ilaçlar ile bu doğum lekelerinin geçmesi mümkündür.
Gebelik döneminde 33. hafta da bebeğiniz anne karnında artık iyice alışmış durumda, gününün bir miktarını uyuyarak bir miktarını dinlenerek, bir miktarını tekme atarak ve bu dönüşümü gün boyu tekrar ederek geçirir. Gözleri açık etrafını görür ve göz bebekleri ise karanlıkta büyür, ışıkta göz bebekleri küçülür. Gebelik döneminde 33. hafta da bebeğin deri altı yağlanması tamamlanmıştır. Bu yağlanma bebeğin doğduğunda üşümemesi için çok işine yarayacak, yağlar bebeği sıcak tutacaktır.
GEBELİKTE 33. HAFTA DA BEBEĞİNİZİN BOYU VE KİLOSU NE KADARDIR?    
33 haftalık gebelikte bebeğin boyu 43 cm olmuştur. Kilosu ise 2000 gram olmuştur.
GEBELİĞİN 33. HAFTASINDA HAMİLE ANNE ADAYINDA OLAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?
33 haftalık gebelikte hamile anne adayının yürümesi artık daha s-da zorlaşır. Ama yine de pes etmemeli ve yürümelidir. Hamile anne adayı tansiyonuna dikkat etmeli ve yükselmesi durumunda hemen uzman bir doktora görünmeli, gözetim altında olmalıdır. Hamilelikte yüksek tansiyon oldukça risklidir. Hem bebek açısından hem de anne sağlığı açısından çok tehlikelidir. Anne adayının gözlerini bile kaybetme riski ile karşı karşıya kalınabilir, bu nedenle anne adayının tansiyonunun hiç çıkmaması gerekir.
33 haftalık gebelikte annenin sindirim sistemi de anneyi oldukça zorlar. Annenin eğilip doğrulması zorlaştığı için her türlü oturup kalkması sıkıntı olabilir. Anne adayının her işleminde ona yardımcı olacak birilerinin olması onun işini oldukça kolaylaştırır.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram