Gebelikte 32. Hafta

GEBELİKTE 32. HAFTA
Gebelik döneminde 32. haftadan itibaren bebeğin odası artık hazır vaziyete gelmeli ve alınacak eksiklikler var ise şayet tamamlanmalıdır. Her an her şey olabilir. Alınacak kıyafetlerin bebeğin hassas cildine uyumlu ve bebeğin tam üzerine göre olmalıdır. Kıyafetler bebeğe ne büyük ne de küçük olmalıdır. Kıyafetlerin kalitesiz kumaşlardan olmaması ve kimyasal zarar verici boyların kullanıldığı kumaşların olmamasına dikkat edilmelidir.
Gebelik döneminde 32. hafta bebek artık annenin karnından neredeyse dünyayı izleyebilir. Tüm sesleri duyar yüksek sesten rahatsız olur ve korkar. Bu nedenle anne adayı ışıkların yüksek olduğu, sürekli yanıp söndüğü ve seslerin çok aşırı olduğu ortamlardan uzak durmalı, bebeği ve kendini korumalıdır. Gebelik döneminde 32. hafta bebeğin en hassas olduğu haftalardır. Annenin ağlaması, hiddetlenmesi, bağırması ve öfkelenmesinden olumsuz olarak etkilenir ve bebek artık ciddi anlamda tepki verir.
Gebelik döneminde 32. hafta da anne adayının ayaklarının şişmemesi için fazla ayakta durmaması gerekir. Düzenli bir uyku çekmesi ve dinlenmesi gereklidir.
GEBELİKTE 32. HAFTADA BEBEĞİN KİLOSU VE BOYU NE KADARDIR?
32 haftalık gebelikte bebeğin kilosu 1800 gramdır. Boyu ise 42 cm dir.
GEBELİKTE 32. HAFTADA HAMİLE ANNE ADAYINDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?  
Gebelik döneminde 32. hafta itibari ile hamile anne adayı anne karnında bebeğin hareketlerine dikkat etmelidir. Bebeğin bir saat içersindeki hareket sayısı önemlidir. Ne kadar çok hareket ederse bebek o kadar sağlıklı ve rahat olduğunun belirtisidir. Hareketleri normalden az olursa hemen doktora gitmeli ve NST cihazında bebeğin kalp atışlarına bakılmalıdır. Bu haftalarda doktorunuz ile sürekli bağlantı halinde olmanızda fayda vardır.
Gebelik döneminde 32. haftadan itibaren anne adayı düzenli egzersiz yapmalı ve yürüyüşe çıkmalıdır. Her gün doğuma kadar düzenli yürüyüş hem anne açısından hem de bebek açısından oldukça sağlıklıdır.
 
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram