fbpx

Gebelikte 10. Hafta

Artık bebeğinizin tüm organlarının taslak olarak tamamlandığı ve artık düşme tehlikesinin kalmadığı 10 haftalık gebelik dönemindeyiz. Tüm organlar oluştuğuna göre artık kalp bebeğin bedeninin tümünün kan dolaşımını sağlıyor. Kan dolaşımı sağlıklı sağlanan organlar hızla büyür ve gelişirler. Geçtiğimiz hafta göz retinası belirginleşen bebeğin bu hafta mercekleri oluşur. Tırnakları oluşur ve bebeğin beyin hücreleri yavaş yavaş oluşmaya başlar. Gebelikte 10 haftada süper bir gelişme olur.
Bebeğin beynine ilk defa enerji gider. Bu aynı bir arabanın tüm motor aksamının tamamlanması gibidir. Bir eksik olduğunda araba nasıl çalışmaz ise aynen bebeğin beynindeki tüm hücreler tamamlanmadan enerji gitmez. Beyin taslak olarak bu hafta oluşmuştur. Bu haftadan itibaren beyin hızla aktifleşecek ve bebeğin beyni gelişimini sürdürecektir. Bebek bu haftadan itibaren bir kayıt merkezi gibi her şeyi kaydedecektir.
Bu haftaya kadar bebeğin bağırsaklarının tümü dışarıda idi. 10 haftalık hamilelikte bebeğin bağırsakları göbeğin içine doğru yerleşir. Kulaklar gelişmeye devam ederken kulakta oluşan denge sıvısı oluşmaya başlar. Bu sıvı bebeğin doğumundan itibaren tüm yaşamı boyunca önemli ve etkin bir sıvıdır.
10 haftalık gebelikte bebeklerin cinsiyet organları oluşmaya başlar. Erkek ise bebeğin testisleri oluşmaya başlayıp hemen testesteron hormonları aktif hale gelir. Bebeğinizin hareketleri amniyon sıvısı için de dalgalar oluşturur. Bebeğin çevresinde ki sıvı sebebi ile bebeğin hareketlerini anne adayı hala hissedemez.

GEBELİKTE 10. HAFTADA BEBEĞİN ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ NASILDIR?

GEBELİKTE 10. HAFTA

GEBELİKTE 10. HAFTADA BEBEĞİN BOYU VE KİLOSU NE KADARDIR?

Gebelikte 10. haftada bebeğin kilosu 5 gramdır. Boyu ise 3-4 cm arasındadır.

GEBELİKTE 10. HAFTADA HAMİLE ANNE ADAYINDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

Bu hafta da anne adayı hamileliğin en sıkıntı veren aşerme döneminin olumsuz etkilerini üzerinden yavaş yavaş atmaya başlar. Artık mide bulantıları biraz hafiflemiş ve anne adayı biraz kendine gelmeye başlamıştır. Anne adayı hamileliğin önemli bir etabını atlatmış bulunmaktadır. Artık bebeğin herhangi bir genetik problemi yoksa düşme tehlikesi kalmamıştır.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

5 1 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram