Tüp Bebek Gebelikleri Farklı Mıdır? Takipte Nelere Dikkat Edelim?

Tüp bebek gebelikleri tüp bebek tedavileri sonrası riskli gebelikler olarak değerlendirilebilir. Kadın yaşı ileri ise düşük riski artmakta, gebelikte şeker ve tansiyon problemleri daha fazla gözlenmektedir. Yine tüp bebek gebelikleri çoğul gebelik ise sık aralarla takip etmek gerekmektedir. Tüp bebek tedavisi sonrası elde edilen gebeliklerde kullanılan ilaçlar özelliklidir. İlk üç ayda progesteron desteği ve kan sulandırıcı iğne ya da ilaçlar kullanılması gerekebilir. Erken gebelik kanamaları daha sık gözlenebilir. Bu olguların 2-3 hafta aralarla hatta şikayetlerin olduğu dönemlerde her hafta görülerek, olumlu telkinle yakın takibi uygun olacaktır.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.
0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram