Gebelikte 17. Hafta

GEBELİKTE 17. HAFTA
Bu hafta itibari ile deri altında yağlanma başlar. Bu yağlanma deride ki şeffaflığı gidermek içindir. Elbette ki tek sebep bu değildir. Deri altında ki yağlanmanın mutlaka pek çok faydası vardır.
17 haftalık gebelikte geçtiğimiz haftalardan farklı bir gelişme mevcuttur. Bu gelişme şöyledir; Bu haftaya kadar plesenta fetustan iri idi, bu hafta itibari ile fetus da büyür ve plesenta ile eşit seviyeye gelir. Bu hafta bebeğin büyümesi ile anne adayı da kilo alır. Bebeğin ciğerleri bu hafta daha da iyi gelişir ve solunum yolları bebeği rahatlatacak kadar iyi çalışır. Hamileliğin bu haftasında bebeğin üriner sistemi tam olarak çalışır. 17 haftalık gebelikte bebeğin kalp atışları iyice hızlanır. Bebeğin kalbi o kadar çok kan pompalar ki neredeyse günde 30-40 litre kan pompalar. Nabzı oldukça hızlıdır. Kan dolaşımının vücuda ve bebeğin eklemlerine çok faydası vardır. Bebek çok hareket eder. Bu hareketin amacı ana rahminde bebeğin oksijensiz kalmasıdır. Bebek bol hareket ederek bulunduğu ortamı havalandırır.
GEBELİKTE 17. HAFTADA ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ NASILDIR?
17 haftalık gebelikte bebeğin görüntüsü aynen böyledir. Bebek artık tam bir bebek görüntüsünü, bu hafta itibari ile tüm hatlarının uyumu ile belirgin bir şekil almıştır.
GEBELİKTE 17. HAFTADA ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN BOYU VE KİLOSU NE KADARDIR?   
17 haftalık gebelikte bebeğin kilosu 100 – 150 gram arasındadır. Bu hafta bebeğin boyu ise 14 cm’ dir.
17 HAFTALIK GEBELİKTE HAMİLE ANNE ADAYINDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?
Bu hafta itibari ile anne adayının karnı biraz daha büyür ve artık anne adayı gebe olduğunu gizleyemez. Ayrıca hamile anne adayının midesinde yanmalar devam eder. Anne adayı bebek istemeden üç ay önce düzenli olarak folik asit içmelidir. Sonrasında da ilk üç ay folik asit kullanmalıdır. Bu uygulama bebeğin hücre gelişimi için oldukça önemlidir. Bu haftada kan hapı desteği de başlanır.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram