Gebelikte 26. Hafta

GEBELİKTE 26. HAFTA

26. HAFTADA BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER NELERDİR?

  1. hafta gebeliktebebek göz kapaklarını hisseder ve açıp kapamaya başlar. Gözündeki retina tabakası oluşur. Göz rengi oluşmaya başlar. Ancak tam rengi doğumdan birkaç ay sonra oluşur. Bir yandan bebek hala gelişmeye devam eder. Bu durum doğuma kadar devam eder.

Doğum sırasında solumayı sağlamak için akciğerler sür faktan üretirler. Buda hava keseciklerinin çeperlerinin yapışmasına engel olur. Sonuçta her nefes alışta kesecikler hava ile dolar.
Bebek hareketlerini iyice hissettirir. Bebeğin cildinin altında yağ birikmesiyle deri kalınlaşır. 26. haftada bebeklerde dokunmalara karşı beyinle cevap verirler. Akli mekanizmayı çalıştırabilirler. Yaptıkları her hareketi bilinçli yaparlar. Anne ve babalarının seslerini net ilk defa bu hafta duyabilirler. Aşırı gürültüde irkilmeyi ve seslere karşı tepki vermeyi net bir şekilde ilk bu hafta öğrenirler.

GEBELİKTE 26. HAFTADA BEBEĞİN ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ NASILDIR?

Gebelikte 26. Hafta 1
Bu hafta itibari ile bebeğin görüntüsü aynen böyledir. Bebeğiniz yavaş yavaş büyüyor.

GEBELİKTE 26. HAFTADA BEBEĞİN BOYU VE KİLOSU NE KADARDIR?

Ve artık bebeğin boyu 35 cm, ağırlığı ise 910 gramı bulmuştur.

GEBELİKTE 26. HAFTADA ANNE ADAYINDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

26. hafta gebeliktevücut çok su tuttuğu için şişmeler görülür. Hamileliğin ikinci evresi süresince rahminiz 1 cm büyür. Kabızlık gibi bir durumda bolca meyve, sebze ve kepekli gıda tüketiminde bulunun.
Bebek hızla büyüdüğünden anne için durum zorlaşır. Artık kaburgalarda ve karında ağrılar oluşur. 26. haftadan itibaren bol bol dinlenmeli, uykuda rahat edebileceğiniz pozisyonlar almalısınız. Uterusunuzu kaburgalarınız ve böbrekleriniz arasında hissetmeye başlayacaksınız. Hamileliğin genel şikayetleri olarak sırt ağrısı, ayaklarda kramp ve vücudun alt bölgesinde baskı hissedeceksiniz.
26. haftada karında ani bir şekilde gelişen sertlikler hissedilebilir. Rahimde kasılma ve gevşemeler olur. Bu bir nevi doğuma hazırlıktır. Yine bu dönemde erken doğuma hazırlıklı olmak gerekir. Kasılmalar bir saat içinde dörtten fazla ise doktora başvurulmalıdır. Kasılmalarda ki fazlalık erken doğumun habercisidir.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram