Gebelikte 37. Hafta

GEBELİKTE 37. HAFTA
Gebelik döneminin 37. haftası itibari ile artık bebeğiniz doğuma hazırdır. Aslında bebeğin vaktini tamamlaması ve normal yolla doğması oldukça mühimdir. Hamile anne adayı her ne kadar zorlansa, dayanamayacak hale gelse de az bir zaman daha beklemeli ve bebeğinin normal bir yol ile doğmasına destek olmalıdır. Anne adayının çevresindeki kişilerde anne adayına bu nokta da destek olmalıdırlar.
37 haftalık gebelikte bebeğin mimikleri her türlü detayı ve yüz hatları ultrason ile net bir şekilde görülebilir. Bebeğinizin elleri, ayakları ve tüm ölçüleri normal, tam bir bebek boyutundadır.
GEBELİKTE 37. HAFTADA BEBEĞİN KİLOSU VE BOYU NE KADARDIR?
Bu hafta itibari ile bebeğin kilosu iyice artar ve bebek tam olarak 3000 gram olmuştur. Yani tam 3 kilo. Boyu ise 48 santimetreye ulaşmıştır.
GEBELİKTE 37. HAFTADA HAMİLE ANNE ADAYINDA OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER?
37 haftalık gebelikte bebek iyice büyüdüğü için hareketleri ve tekmeleri artık acıtacak ve rahatsız edecek boyuta gelmiştir. Bu nedenle anne adayı oldukça rahatsızdır. Bebeğin anne karnında uyuduğu vakitlerde rahat eder bunun dışında anne adayı uyuduğunda bile hareket eder ve bu yüzden anne adayı hiç uyuyamaz ve perişan olur. Bu duruma dayanamayan anne adayı bir an önce doğum yapmak isteyebilir ama sabretmesi gerekir.
37 haftalık gebelikte anne adayı bebeğin hareketlerine dikkat etmeye devam etmeli ve herhangi bir hareket etmeme durumu söz konusu olursa hemen NST ye bağlanması için doktora gelmesi gereklidir. Bebeğinizin gelmesine çok az kalmıştır.
 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

Dr. Aygün, 1972 İstanbul doğumludur. İstanbul Medipol Üniversitesi tüp bebek merkezi kurucusu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hastanesi tüp bebek merkezi sorumlusudur. Türkiye'nin en iyi tüp bebek doktorları ilk 10 içerisinde gösterilmektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy
Genel Skor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anasayfa
WhatsApp
Telefon
Ara
0
Soru sor, yorum yap.x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram